start

Czytelnia im. Pika Mirandoli

Otwarcie czytelni im. Pika Mirandoli było jednym z wydarzeń towarzyszących Ogólnopolskiemu Kongresowi Nowoczesna Humanistyka w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych (13-14 maja 2015 roku). Wyposażenie i udostępnienie czytelnikom przytulnej, specjalnie wydzielonej, zorganizowanej i urządzonej, intymnej przestrzeni w pomieszczeniach biblioteki PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, dedykowane jest humanistom i miłośnikom języków obcych różnych profesji i specjalności. Półki wypełnione są tu i wypełniać się będą literaturą piękną i słownikami ze wszystkich stron świata.
 
Patron tego miejsca, Pik Mirandola (właśc. Franciszek Pik 1871-1922), to jeden z wielkich krośnieńskich humanistów, nieco zapomnianych, a być może nawet niedocenianych w konfrontacji z wybitnymi inżynierami tego miejsca: „polskim Edisonem” Janem Szczepanikiem czy genialnym naftowcem i farmaceutą Ignacym Łukasiewiczem. Specjalne miejsce jego imienia w Bibliotece naszej akademii jest formą uhonorowania tej ważnej dla Krosna postaci, zdolnego i błyskotliwego literata, tłumacza, humanisty.
 
Pomysłodawcami tego miejsca byli rektor uczelni prof. dr hab. Grzegorz Przebinda oraz dyrektor Instytutu Humanistycznego dr Władysław Chłopicki. uroczystość otwarcia czytelni uświetnili goście kongresu, m. in. profesorowie Franciszek Ziejka i Kazimierz Korus.  Tak właśnie chcemy postrzegać humanistyczną misję uczelni regionalnej, silnie związanej z otoczeniem, jego dziedzictwem i wybitnymi postaciami różnych epok, które właśnie w Krośnie, tu „na miejscu”, pozostawiły po sobie niezbywalne ślady swego talentu, zaangażowania i patriotyzmu.
 

 

zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito