start

Aktualnosci

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23-04-2019

      23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Pomysłodawcą był wydawca Vicente Clavel Andrés. Dzień Książki zaczęto obchodzić w Hiszpanii od 1930 roku a w Polsce pierwsza odsłona odbyła się w 2007 roku. 23 kwietnia to również szczególna data w historii literatury światowej - to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich podejmowane są na świecie inicjatywy mające służyć propagowaniu czytelnictwa i ochronie praw autorów.
    W Polsce Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Euklidesa organizują po raz czwarty konkurs Mądra Książka Roku. Nagroda przyznawana jest corocznie najlepszym popularnonaukowym publikacjom. Tegoroczna gala konkursowa kończąca edycję 2018 roku odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
    W związku z tym Biblioteka PWSZ im. Stanisława Pigonia zaprasza do zapoznania się z  wybranymi pozycjami z listy nominowanych książek tegorocznej edycji.
 

Po wszystkie lektury zapraszamy do naszej biblioteki!

Mitologia współczesna to książka  w której Marcin Napiórkowski opowiada nam o mitach objaśniających świat. Mitach, które czynią otaczającą nas rzeczywistość bezpieczniejszą, zrozumiałą i sensowną. Z kolei brytyjski pisarz i dziennikarz Ed Yong  w książce Mikrobion: najmniejsze organizmy, które rządzą światem pozwala nam zajrzeć do niesamowitego świata mikrobiomu, udowadniając przy tym, jak wielkie jest jego znaczenie dla życia na ziemi. Jeśli jesteście ciekawi jak widzieli świat nasi przodkowie mieszkający w jaskiniach, jakie wyobrażenia mieli o otaczających ich lądach i oceanach i jak od czasu stworzenia Google Maps zmieniło się nasze widzenie świata, sięgnijcie po Teatr Świata: mapy, które tworzą historię Thomasa Reinertsena Berga.  W Upiornym działaniu na odległość i jego wpływach na czarne dziury, Wielki Wybuch i teorię wszystkiego George Musser zadaje pytanie: Czy Albert Einstein mógł się mylić? Czy rzeczywistość jest bardziej złożona, niż mu się wydawało? Zafascynowany matematyką Alex Bellos w książce  Alex po drugiej stronie lustra. Jak liczby odzwierciedlają życie, a życie odzwierciedla liczby,  ukazuje czytelnikowi jej skuteczność jako narzędzia poznawczego. Julii Shaw Oszustwa pamięci  to  pasjonująca pozycja, która  pokazuje jak działa nasza pamięć  i prowokuje pytanie - ile tak naprawdę wiemy o sobie samych. Jeśli zastanawiasz się, czy zwierzęta dyscyplinują swoje dzieci, czy płacz młodych to manipulacja, czy matka jest lepsza niż ojciec i czy powinno się nosić dzieci na rękach ,  to sięgnij po książkę  Marty Alicji Trzeciak, Czy słonie dają klapsy. Fascynujące rodzicielstwo zwierząt. Z kolei James Hamblin w książce Gdyby nasze ciało potrafiło mówić. Podręcznik użytkownika, w sposób zabawny i przystępny opisuje tajemnice ludzkiego ciała oraz rozprawia się z mitami dotyczącymi zdrowia, demaskuje producentów zdrowej żywności i suplementów. Yuval Noah Harari w Homo Deus: krótka historia jutra szuka odpowiedzi co  nas czeka i udowadnia tezę, że człowiek stał się równy stwórcom  i realizuje swe marzenia o szczęściu i nieśmiertelności.

źródło grafiki: http://madreksiazki.org/

Pełna lista nominowanych książek:madraksiazkaroku.pl/nominacje/

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito