Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych, podcina korzenie własnego istnienia (Jan Paweł II)
22 stycznia 1863 r. rozpoczęło się jedno z największych i najdłużej trwających powstań narodowych – Powstanie Styczniowe. W trwających niemal 2 lata walkach, o charakterze rozproszonej akcji partyzanckiej, wzięło udział około 150 tysięcy powstańców. Swym zasięgiem objęło Królestwo Polskie, a także Litwę, Białoruś oraz część Ukrainy. Po jego zakończeniu uczestników dotknęły liczne represje (konfiskata majątków szlacheckich, wysokie kontrybucje, a przede wszystkim aktywna rusyfikacja). Za udział w powstaniu na śmierć zostało skazanych około 700 osób, na zesłanie 38 tysięcy.
Powstanie styczniowe już w chwili wybuchu nie miało żadnych szans powodzenia, a mimo to uważano je za niezmiernie ważny krok na drodze do odzyskania niepodległości. Gdyby nie zryw z 1863 roku, poziom świadomości narodowej Polaków w 1918 roku nie dawałby nadziei na odzyskanie suwerennego Państwa Polskiego.
Kolejna rocznica największego zrywu niepodległościowego skłania do refleksji i sprzyja przypomnieniu sobie najważniejszych faktów i ciekawostek dotyczących polskiej walki o wolność. W związku z tą ważną rocznicą Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Powstaniu Styczniowemu.
Wystawę można obejrzeć do końca stycznia w holu oraz wypożyczalni w godzinach 8-20.