Uchwała nr 28/15 Senatu PWSZ w Krośnie
20-11-2015
UCHWAŁA nr 28/15
Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie z dnia 9 czerwca 2015 roku
w sprawie ustalenia zasad studiowania według indywidualnego planu studiów
i programu kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie
Na podstawie art. 171 ust. 2 w związku z art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2012, poz. 572 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1
1. Ustala się zasady studiowania według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie.
2. Zasady studiowania według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie stanowią załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
3. Zasady studiowania według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia stanowią procedurę nr WSZJK-U/2.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
prof. dr hab. Grzegorz Przebinda
Rektor PWSZ w Krośnie
Załącznik nr 1 do uchwały nr 28/15 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie z dnia
9 czerwca 2015 roku w sprawie ustalenia zasad studiowania według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie
Zasady studiowania według
INDYWIDUALNEGO PLANU STUDIÓW I PROGRAMU KSZTAŁCENIA
1. Na wniosek studenta, który ukończył co najmniej pierwszy semestr studiów i uzyskał dobre wyniki w nauce i posiada szczególne zainteresowania i uzdolnienia, Prorektor ds. studiów może zezwolić studentowi na odbywanie studiów według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prorektor ds. studiów może zatwierdzić indywidualny plan studiów i program kształcenia na wcześniejszym etapie studiów.
3. Wniosek o indywidualny plan studiów i program kształcenia student zobowiązany jest złożyć w ciągu 14 dni od rozpoczęcia semestru.
4. Wniosek o indywidualny plan studiów i program kształcenia powinien wskazywać okoliczności lub motywację uzasadniające udzielenie zezwolenia.
5. Studia według indywidualnego planu i programu kształcenia odbywają się pod nadzorem opiekuna naukowego, którego powołuje Prorektor ds. studiów spośród pracowników reprezentujących dany kierunek na wniosek kierownika Zakładu. Opiekun naukowy monitoruje realizację indywidualnego planu studiów i programu kształcenia.
6. Student wspólnie z opiekunem naukowym ustala plan studiów i program kształcenia według następujących zasad:
6.1. indywidualny plan studiów i program kształcenia ustala się do końca okresu kształcenia;
6.2. w programie studiów muszą się znaleźć wszystkie przedmioty, które zapewnią osiągnięcie kierunkowych efektów kształcenia;
6.3. liczba punktów ECTS nie może być mniejsza od obowiązującej w ogólnym planie studiów na danym roku, na poszczególnych kierunkach studiów;
6.4. liczba punktów ECTS potrzebna do zaliczenia semestru nie może być mniejsza niż 30 punktów ECTS;
6.5. średnią arytmetyczną ocen za dany rok akademicki oblicza się, uwzględniając wszystkie uzyskane w tym okresie oceny z zaliczeń i egzaminów;
6.6. student, który studiuje równolegle na innym kierunku studiów nie może włączać do swojego indywidualnego programu przedmiotów obowiązkowych realizowanych na studiach równoległych;
6.7. student zalicza przedmioty i zdaje egzaminy w terminach przewidzianych ogólnym planem studiów, chyba że w porozumieniu z prowadzącym dany przedmiot nauczycielem akademickim uzyska zgodę na inny tryb i termin zaliczenia przedmiotu;
6.8. studia według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia nie mogą trwać krócej niż przewiduje program studiów realizowanych w trybie zwykłym.
7. Program może być zmieniany w czasie roku akademickiego tylko w wyjątkowych sytuacjach.
8. Udzielając studentowi zezwolenia na odbywanie studiów według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia, Prorektor ds. studiów na wniosek dyrektora Instytutu w uzgodnieniu z opiekunem naukowym i studentem ustala okres, na który udziela się zezwolenia oraz zatwierdza indywidualny plan studiów i program kształcenia.
9. Okresem zaliczeniowym jest rok akademicki z uwzględnieniem pkt. 6.4.
10. Student w porozumieniu z opiekunem naukowym ustala warunki uczestnictwa w poszczególnych zajęciach oraz formy ich zaliczania z prowadzącymi je nauczycielami akademickimi.
11. Student studiujący według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia na początku roku akademickiego podpisuje plan dydaktyczny na ten rok. Zmiana planu dydaktycznego może nastąpić tylko w formie aneksu (warunki jak w punkcie 8).
12. W celu rozliczenia roku akademickiego indeks i kartę egzaminacyjną z podpisanymi przez nauczycieli akademickich ocenami z zaliczeń i egzaminów student składa w sekretariacie najpóźniej do 10 dni od zakończenia letniej sesji poprawkowej.
13. Student, który nie złożył indeksu i karty egzaminacyjnej w terminie nie zalicza roku akademickiego oraz traci prawo do ubiegania się o stypendium rektora (o stypendium rektora może występować student, który zrealizował w pełni plan studiów na dany rok akademicki).
14. Prorektor ds. studiów może cofnąć studentowi zgodę na indywidualny plan studiów i program kształcenia, jeżeli jego wyniki w nauce są niezadowalające. Wraz z decyzją o przerwaniu studiów według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia ustala warunki, na jakich student kontynuuje naukę.
15. Konsekwencją cofnięcia o którym mowa w pkt. 14 jest kontynuacja studiów w trybie normalnym. Student, któremu zgoda na studiowanie według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia została cofnięta może być zobowiązany do uzupełnienia przedmiotów, które nie zostały uwzględnione w programie studiów indywidualnych.
16. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prorektor ds. studiów może wyrazić zgodę na wydłużenie terminu ukończenia studiów według indywidualnego planu studiów i programu kształcenia.