start

Wystawy

Fotografia - Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu - Jan Majewski, Ul. Kazimierza Wielkiego 8

Jan Majewski – absolwent Studium Animatorów Kultury w Krośnie, fotografik, miłośnik gór i pieszych wędrówek. Odkrywa, dokumentuje i fotografuje przestrzeń i teraźniejszość cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim. Na setną rocznicę bitwy gorlickiej opracował i opublikował album Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.

 
23 maja 2015 roku o godzinie 13:00 w  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie przy ulicy Kazimierza Wielkiego 8 odbędzie się wernisaż wystawy Jana Majewskiego Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu.
 
Na wystawę składają się fotografie prezentujące ponad 100 miejsc pochówku ofiar Wielkiej Wojny. Prezentowane cmentarze są nie tylko miejscem spoczynku żołnierzy, każdy z nich jest dziełem sztuki. Projektowane były przez wybitnych twórców – architektów, malarzy i rzeźbiarzy. Przez lata zapomniane, popadające w ruinę, dziś ocalone i przywrócone do krajobrazu historycznego południowo-wschodniej Polski. Na podstawie przedstawionych przez autora zdjęć archiwalnych z czasów Wielkiej Wojny, z lat 80-tych XX wieku oraz aktualnych można dokonać porównania wyglądu cmentarzy zmieniającego się na przestrzeni lat.
 
Wystawie Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu towarzyszy promocja albumu pod tym samym tytułem. Album to 600 stron, na których prezentowanych jest ponad 1500 współczesnych i archiwalnych zdjęć ze 143 cmentarzy.

 

Autor wystawy i organizatorzy są przekonani, że wernisaż będzie okazją do spotkania zarówno miłośników fotografii, a także na co liczymy, absolwentów i słuchaczy Studium Animatorów Kultury.

 

Fotografia - Polacy - Ukraińcy 1939-1947 - Rynek 1, Biblioteka PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie zaprasza do obejrzenia wystawy Polacy - Ukraińcy 1939-1947 przygotowanej przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Lublinie.

Lata 1939-1947 były w historii stosunków polsko-ukraińskich okresem szczególnym. Krwawe wydarzenia, które miały wówczas miejsce na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej głęboko wryły się w pamięć zbiorową obydwu narodów i każde o nich przypomnienie wywołuje gwałtowne emocje. Autorzy wystawy postarali się komentarz ograniczyć do minimum. Dali przemówić dokumentom, relacjom, wspomnieniom. Przedstawili podstawowe fakty, a ich ocenę pozostawili widzom. Wystawa, w intencji autorów, ma skłonić do dyskusji wokół trudnych momentów wspólnej historii narodów polskiego i ukraińskiego.

Wystawę można obejrzeć w Bibliotece Głównej (czynna pn – pt w godz. 8.00 do 20.00).

Prace plastyczne Krośnieńskiej Akademii Młodych

 Wielka wystawa młodych artystów 

W sobotę, tj. 23 maja br. w Rektoracie przy Rynku 1 w godz. 10.00–13.00 już po raz trzeci oglądać można wystawę prac plastycznych, której autorami są młodzi artyści Akademii Młodych działającej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. W tym samym dniu słuchacze  Akademii odbiorą z rąk JM Rektora PWSZ w Krośnie prof. Grzegorza Przebindy dyplomy ukończenia trzeciej edycji zajęć.
 
Warsztaty plastyczne cieszą się niegasnącą popularnością wśród młodzieży, od początku prowadzone są przez Panią Halinę Zaforemską i studentki  kierunku Pedagogika. Na zajęciach powstają bardzo ciekawe prace plastyczne wykonywane różnymi technikami, które już tradycyjnie wystawiane są w dniu uroczystego zakończenia zajęć Akademii Młodych.
 
Wszystkich serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej interesującej wystawy.

 

Salonik Franciszka Pika Mirandoli - otwarcie, Rynek 1, Biblioteka PWSZ

Do tej pory upamiętniała Go jedna z ulic miasta, a od teraz Jego imię nosi również jedna z czytelni Biblioteki Głównej PWSZ w Krośnie. Franciszek Pik Mirandola (1871-1930) – pochodzący z Krosna - zapomniany literat i tłumacz.

Utworzenie czytelni Jego imienia ma na celu przypomnienie osoby i dorobku, a także stworzenie miejsca, gdzie z przyjemnościa będzie można usiąść w wygodnym fotelu i zanurzyć się w lekturze Jego tłumaczeń literatury europejskiej. Ale nie tylko. Zgromadzono tu również wiele dzieł literatury pięknej w języku polskim i angielskim.

Czytelnia ma wyjątkowy urok poprzez nastrojową aranżację wnętrza co sprawia, że będąc tu odnosi się wrażenie przebywania w dziewiętnastowiecznym saloniku. Mamy nadzieję, że nastrój ten i ciekawy księgozbiór sprawią, że będziecie Państwo chcieli wracać tu często.

Zapraszamy serdecznie wszyskich krośnian do spotkania z Franciszkiem Pikiem Mirandolą w czytelni Jego imienia!

zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito