start

Inne wydarzenia

Relacja z "Dnia Rosyjskiego" w PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie

14-03-2014

Relacja z  "Dnia Rosyjskiego" w PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie 

 

12 marca 2014 roku,  w trudnym historycznie momencie dla współczesnej Ukrainy i politycznych relacji Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską,  Zakład Filologii Rosyjskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia zorganizował pierwszy w historii uczelni "Dzień Rosyjski".

 

 

W kontekście napiętej sytuacji w Europie Wschodniej, z którą mamy do czynienia od początku 2014 roku, "Dzień Rosyjski" stał się swoistą manifestacją poparcia dla pokojowych i legalnych rozstrzygnięć na tym obszarze i formą dezaprobaty dla siłowych i konfliktogennych działań władz rosyjskich wobec naszych wschodnich sąsiadów.

W auli przy ul. Kazimierza Wielkiego, w obecności Jego Magnificencji Rektora PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie profesora Grzegorza Przebindy, prorektora ds. studiów profesora Zbigniewa Barabasza oraz dyrektora Instytutu Humanistycznego doktora Władysława Chłopickiego, zebrało się blisko 100 uczniów wraz z nauczycielami, pasjonatów słowiańszczyzny wschodniej, języka rosyjskiego i kultury naszych wschodniosłowiańskich sąsiadów.  Gościliśmy uczniów i nauczycieli z czterech szkół regionu krośnieńskiego:

·         Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krośnie

·         Gimnazjum nr 4 w Krośnie

·         Zespołu Szkół Publicznych w Miejscu Piastowym

·         Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie

Otwierając uroczystość rektor PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie profesor Grzegorz Przebinda z radością powitał zebranych na sali uczniów i nauczycieli, a powołując się na swoją wieloletnią praktykę w badaniach nad kulturą i dziejami Rosji, Ukrainy i Białorusi podkreślił, iż w młodym pokoleniu już na pewno nie urodzi się nowy Putin, Janukowycz, czy Łukaszenka: "Język i kultura nie mają nic wspólnego z wojną, a Ci którzy są ludźmi kulturalnymi nie będą konfliktów zbrojnych w sytuacji dzisiejszej Europy popierać, kiedy granice są już ustalone i zmieniać ich nie wolno " - podkreślił rektor Przebinda zwracając się do słuchaczy.

"Dzień Rosyjski" był zwieńczeniem i jednocześnie uroczystym ogłoszeniem wyników konkursów plastycznego i literackiego kierowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w dwóch obszarach tematycznych: "Matrioszka" oraz "Moje wyobrażenie o Rosji". Laureaci otrzymali z rąk rektora drobne nagrody związane z tematyką konkursów.  Z wielką radością pragniemy podkreślić wysoką jakość i poziom prac artystycznych i literackich, które do nas dotarły. Już zostały poczynione starania w celu fachowej ekspozycji prac, tak aby mogła je podziwiać cała społeczność naszej uczelni.

 

W organizację "Dnia Rosyjskiego", oprócz wykładowców Zakładu Filologii Rosyjskiej, entuzjastycznie zaangażowali się studenci naszych rusycystycznych specjalności - języka rosyjskiego dla biznesu, języka i kultury Rosji oraz dwujęzykowych studiów dla tłumaczy. Podczas turnieju wiedzy o Rosji, warsztatów i gier, które przygotowali i poprowadzili dla młodszych kolegów, doskonalili swoje kompetencje społeczne i pedagogiczne, dumnie i profesjonalnie demonstrując swą znajomość języka rosyjskiego oraz wiedzę o Rosji i dziejach obszaru rosyjskojęzycznego nabytą podczas studiów.

"Dzień Rosyjski" pozwolił nam na osiągnięcie kilku celów. Po pierwsze młodzież z zaproszonych szkół, a także nasi studenci nauczyli się, iż kultura oznacza drogę do pojednania, a nie wojny. Ponadto zgromadzeni w auli i pracowniach Instytutu Humanistycznego PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie uczniowie z okolicznych szkół mogli z bliska zobaczyć jak funkcjonuje uczelnia oraz porozmawiać z naszymi studentami. Młodzi ludzie na miejscu weryfikowali kompetencje naszych studentów, którzy kształcą się na specjalnościach rusycystycznych. Poprzez przemyślane gry i zabawy poznali wartość studiów językowych  na specjalnościach język i kultura Rosji, język rosyjski dla biznesu oraz dwujęzykowe studia dla tłumaczy. Mamy nadzieję, że wrażenia te pomogą wpłynąć na ich przyszłe, mądre decyzje odnośnie wyboru uczelni oraz kierunku studiów.

 

dr Bartosz Gołąbek

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito