start

Inne wydarzenia

Współpraca z krośnieńskimi muzeami

31-03-2014

Uroczystości w Muzeum Rzemiosła i Muzeum Podkarpackim w Krośnie

27 marca br. studenci III roku Dwujęzykowych studiów dla tłumaczy, wykładowcy Zakładów Translatoryki, Filologii Angielskiej, Filologii Rosyjskiej i Filologii Germańskiej, przedstawiciele władz Uczelni oraz zaproszeni goście spotkali się w Muzeum Podkarpackim a następnie w Muzeum Rzemiosła na uroczystościach, które były zwieńczeniem projektu English for V4 Countries Heritage Presentation sponsorowanego przez Fundusz Wyszehradzki. W ramach projektu studenci przetłumaczyli teksty towarzyszące ekspozycji stałej: "Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej" w Muzeum Rzemiosła oraz stronę internetową Muzeum Podkarpackiego. W projekt włączone zostało także Muzeum Ziemi Bieckiej, dla którego studenci przetłumaczyli tekst towarzyszący wystawie aptekarskiej. W projekcie uczestniczyły uczelnie z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy.
 
 
Rezultatem współpracy będzie także umieszczenie glosariusza wybranych, istotnych kulturowo, terminów muzealnych w pięciu językach wraz z opisami, a także wydanie opracowania monograficznego. Zarówno glosariusz, jak i opracowanie, będą pomocne dla tłumaczy, muzeów oraz uczelni, zaś same wykonane przez studentów tłumaczenia można będzie oglądać w Muzeum Rzemiosła oraz na stronie internetowej Muzeum Podkarpackiego. Ułatwią one coraz liczniejszym w Krośnie cudzoziemcom zrozumienie historii i kultury regionu podkarpackiego, która przemawia mocnym głosem poprzez cenne zbiory tych muzeów.
 
 
Na uroczystościach 27 marca obecna była dr Magdaléna Rázusová z Uniwersytetu Preszowskiego, która zainicjowała i koordynowała cały projekt. Wcześniej była już na trzech podobnych uroczystościach: w Uzhorodzie, Preszowie i Jarosławiu. Kolejne odbędą się w Sárospatak i Brnie. Dr Rázusová, zwracając się do uczestników uroczystości w języku słowackim, wyraziła swoją radość ze spotkania w Krośnie oraz  podziękowała za wspólną pracę w projekcie. Dyrektor Muzeum Podkarpackiego, Jan Garcarski, podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt za współpracę i wyraził chęć dalszych wspólnych przedsięwzięć podejmowanych wspólnie z Uczelnią. Dyrektor Muzeum Rzemiosła Ewa Mańkowska także potwierdziła, że ma nadzieję na dalszą współpracę z Uczelnią w zakresie przetłumaczenia opisów ekspozycji na język niemiecki, rosyjski, słowacki, a być może i hiszpański. 
 
 
Kanclerz mgr Franciszek Tereszkiewicz podziękował wszystkim za pracę w projekcie, podkreślając praktyczny wymiar tej współpracy. Cieszy fakt, że studenci zaangażowali się w projekt, którego owoc zaistniał w przestrzeni społecznej i służy przybliżeniu dziedzictwa ziemi podkarpackiej obcojęzycznym turystom. Z drugiej strony studenci mogą mieć satysfakcję z pracy, której efekt pozostanie widoczny długo po tym, jak opuszczą mury Uczelni.
 
 
Po oficjalnej części uroczystości, wszyscy obecni mogli zwiedzić eskpozycje w obu muzeach, a także wejść na wieżę przy Kościele Farnym. Na koniec część osób zwiedziła niedawno otwartą ekspozycję poświęconą historii tkactwa na Podkarpaciu znajdującą się w Piwnicy PodCieniami na Rynku krośnieńskim.
 
 
Uczestnictwo w projekcie umożliwiło nawiązanie bliższej współpracy między krośnieńską uczelnią a ww. muzeami, która zaowocuje w przyszłości dalszą współpracą – studenci uczelni będą tłumaczyć na język angielski, niemiecki, rosyjski, czy hiszpański informacje o wystawach, jak i informacje przeznaczone na stronę internetową, niektórzy będą także mogli odbyć swoje praktyki zawodowe w tych muzeach. Planowana jest także dalsza współpraca między uczelniami zaangażowanymi w projekt – ośrodkami akademickimi w Preszowie i Brnie, Sarospatak i Uzhorodzie, jak też w Jarosławiu i w Krośnie – które planują dalsze wspólne projekty.  
 
 
lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito