start

Aktualności

Młodzi naukowcy w Krośnie - III Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych

13-05-2015

 

Młodzi naukowcy w Krośnie  -  III Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych

5 maja br.  mury PWSZ w Krośnie, a konkretnie budynki przy ulicy Kazimierza Wielkiego wypełnili młodzi ludzie, studenci naszej uczelni i goście przybyli m.in. z Lublina, Olsztyna, Rzeszowa, Łomży, Oświęcimia, by podczas konferencji studenckich kół naukowych podzielić się wynikami swoich badań, pasjami i odkryciami. Do naszej uczelni przybyło blisko 120 uczestników.

Obrady odbywały się równolegle w sześciu panelach tematycznych poświęconych zdrowiu, edukacji, nowym technologiom, językowi i kulturze współczesnej, turystyce, a także wielu innym tematom, które zainteresowały młodych badaczy. Słuchaliśmy więc referatów o nanotechnologii, dronach, odżywianiu, wychowaniu, tłumaczeniach konsekutywnych itd., itp. Dla nas, nauczycieli akademickich, było to wspaniałe doświadczenie. Z satysfakcją poznawaliśmy wyniki badań, ankiet, wywiadów, dostrzegaliśmy autentyczny zapał i chęć dalszego zdobywania, pogłębiania wiedzy, świadomość odpowiedzialności naukowca, rzetelność zaprezentowanych prac. Przyjemnie było słuchać doskonale przygotowanych prezentacji, a potem inicjować dyskusję, wymianę poglądów, pomysłów i inspiracji.

Podczas podsumowania konferencji wszyscy przewodniczący zespołów moderujących podkreślali bardzo wysoki poziom przygotowanych referatów i trudne zadania, gdy trzeba było wybrać tych najlepszych – na zakończenie wręczono bowiem dyplomy i nagrody, ufundowane przez Prezydenta Miasta Krosna, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych z siedzibą w Dukli oraz Firmę Farmaceutyczną Schulke Polska.

W panelu 1 „Wyzwania zdrowia, aktywności fizycznej i żywienia człowieka w XXI wieku” prezentowano 15 prac, a laureatami zostali: Maria Belcarz i Agnieszka Grzesiak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Natalia Śliwa, Katarzyna Zając, Dawid Makowicz, Katarzyna Zbylut z PWSZ w Krośnie, Patrycja Kuzian, Joanna Wójcik, również PWSZ w Krośnie oraz Norbert Sztachelek i Łukasz Drężek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W Panelu 2 „Dylematy, wyzwania i perspektywy współczesnej działalności gospodarczej” spośród 10 prac wyróżniono referaty Karoliny Salamon i Beaty Oleniacz z PWSZ w Krośnie, Aliny Czarneckiej, studentki Politechniki Rzeszowskiej oraz Joanny Jakieła i Karoliny Parylak z PWSZ w Krośnie

Podczas Panelu III, poświęconego innowacjom technologicznym w życiu codziennym przedstawiono 18 referatów, w nagrody otrzymali: Liudmyla Prochko (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie), Jakub Szymański i Emanuel Seciu (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz student krośnieńskiej PWSZ Grzegorz Markiewicz.

W panelu IV, zatytułowanym „Zmiany w języku i kulturze współczesnej” (7 referatów) nagrodzona została praca Pauliny Urbanek i Konrad Maciaszkiewicza, a wyróżnienie otrzymał Damian Ziobro.

Panel V „Turystyczna aktywność studentów i studenckich kół naukowych” zgromadził 6 uczestników, nagrodę otrzymał Jan Polaszczyk z Politechniki Rzeszowskiej, a wyróżnienia Wojciech Kuźmiński, Diana Korczak i Edyta Kmak z PWSZ w Krośnie

Na największym panel VI „Edukacja wobec wyzwań współczesności” zaprezentowanych zostało 19 prac, a nagrodzono: Annę Siwiec, Aneta Radoniewicz i Anna Prajzner z PWSZ w Krośnie oraz Paulinę Bernat z Politechniki Rzeszowskiej.

Tak naprawdę jednak nagrody i wyróżnienia należą się wszystkim, którzy przyjechali na konferencję – za pracowitość, zamiłowanie do nauki, zainteresowanie sprawami ważnymi, aktualnymi, istotnymi dla współczesnego świata i człowieka. Przez te kilka intensywnych godzin majowego wtorku tworzyliśmy naprawdę „wspólnotę nauczycieli i uczniów” – jak brzmi dawne określenie uniwersytetu jako uczelni – „universitas magistrorum et scholarium”. Myślę, że ci studenci, a także zapewne wielu ich równie zdolnych kolegów, mają już, albo zaczynają mieć świadomość tego, o czym w słynnym, wielokrotnie cytowanym, ale wciąż aktualnym wykładzie „O dostojeństwie uniwersytetu” mówił kiedyś filozof Kazimierz Twardowski: „zadaniem Uniwersytetu jest zdobywanie prawd i prawdopodobieństw naukowych oraz krzewienie umiejętności ich dochodzenia. Rdzeniem i jądrem pracy uniwersyteckiej jest tedy twórczość naukowa, zarówno pod względem merytorycznym, jak i pod względem metodycznym. (…) W tym właśnie uwydatnia się charakter obiektywny badania naukowego, że nie przyjmuje ono rozkazów od żadnych czynników zewnętrznych i że nie chce służyć żadnym względom ubocznym, lecz że za panów swoich uznaje jedynie doświadczenie i rozumowanie i że jedno tylko ma zadanie: dochodzenie należycie uzasadnionych sądów prawdziwych albo przynajmniej jak najbardziej prawdopodobnych”.

W tym miejscu nie można też nie wspomnieć o wykładzie inauguracyjnym, który wygłosił prof. Albert Gorzkowski – o wspaniałej, erudycyjnej, wielowątkowej wyprawie w świat wartości, świat, gdzie najważniejszy jest człowiek, jego myśl i prawda, której służy.

Bardzo szkoda, że o tak ciekawym i naprawdę wartościowym spotkaniu autentycznie naukowym cicho było w lokalnych mediach. Następnego dnia na portalach internetowych nie było  informacji  na ten temat.  Można zapytać retorycznie czy blisko setka młodych naukowców z różnych polskich uczelni nie zasługuje na jakąś szerszą wzmiankę i relację?
I chodzi tu właśnie o nich, o studentów, bo to było święto ich zainteresowań,  pasji, badań i osiągnięć naukowych.

Żeby jednak podsumować całość jak najbardziej optymistycznie, chcemy, jako organizatorzy, pogratulować wszystkim uczestnikom, nauczycielom akademickim, którzy ze studentami pracowali, opiekunom kół naukowych, wszystkim, którzy w tym jednodniowym święcie nauki zechcieli wziąć udział.

Galeria

(JK-L, RR)

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito