Studenci Pedagogiki wprowadzają najmłodszych w świat porozumiewania się językiem migowym
Osoby niesłyszące w społeczeństwie stanowią grupę, która posiadają własną kulturę, zwyczaje, problemy a przede wszystkim język. Jest to język migowy. Wiele osób fascynuje się tym sposobem komunikacji i chciałoby nauczyć się przynajmniej podstawowych znaków i zasad tego języka. W roku akademickim 2014/2015 zawiązała się grupa wolontariuszy, studentów II PSO z TP, którzy zaczęli regularnie uczęszczać na spotkania osób niesłyszących, które odbywają się w każdy czwartek w Klubie Polskiego Związku Głuchych w Krośnie. Przebywanie z niesłyszącymi i poznawanie ich środowiska wzbudza w studentach pragnienie nauki języka migowego i chęć pomocy w wieloraki sposób. Jedną z nich jest propozycja promocji języka migowego i kultury niesłyszących chociażby poprzez formy teatralne z wykorzystaniem właśnie w nich języka znaków.
Dlatego inicjatywą studentów było przygotowanie przedstawienia „Kot w Butach”, w którym został wykorzystany język migowy. Opiekunem studentów był dr Antoni Michno. Działania podjęto z myślą o najmłodszych – przedszkolakach, uczniach nauczania początkowego, aby właśnie ich zarazić chęcią poznania języka migowego.
Pierwszym krokiem było wykonanie premierowego przedstawienia, które odbyło się w czwartek 23 kwietnia br. w Samorządowym Przedszkolu w Jedliczu. Występ spotkał się z wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci, które uważnie przysłuchiwały się i obserwowały, jak bohater, Kot w butach posługuje się językiem migowym. Po przedstawieniu, które trwało około 25 minut, dzieci mogły usłyszeć kilka informacji o ludziach z problemami słuchu, o niesłyszących i nauczyć się kilku podstawowych znaków. Być może takie spotkanie w przyszłości pomoże niektórym zainteresować się językiem migowym, a jednocześnie dostrzec osoby niesłyszące i lepiej zaakceptować ich obecność i kulturę.
Będą podejmowane kolejne spotkania z dziećmi w przedszkolach Krosna, aby propagować język migowy i zainteresować nim jak największe grono dzieci i słuchaczy.