Uroczyste dyplomatorium I edycji studiów podyplomowych “Towaroznawstwo zielarskie, kosmetyczne i żywności funkcjonalnej” w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Pigonia w Krośnie odbyło się 22 marca 2015 r. w auli Kampusu Politechnicznego w Suchodole.
Uroczystość, otwarta przez Prorektora ds. studiów prof. dra hab. Zbigniewa Barabasza została uświetniona znakomitym wykładem Pani prof. dr hab. n. farm. Ilony Kaczmarczyk-Sedlak pt. “Fitoterapia w pediatrii”. Przedstawione zostały nie tylko ważne treści dotyczące możliwości zastosowania preparatów roślinnych w leczeniu najmłodszych pacjentów ale również zagrożenia zdrowotne wynikające ze stosowania popularnych leków przeciwbólowych. Na zakończenie swojego wystąpienia prelegentka obdarowała wszystkich słuchaczy i obecnych wykładowców reprodukcjami grafik Cicely Mary Barker (1895-1973), obrazującymi kompozycje roślin leczniczych i baśniowych postaci. Każdy obrazek opatrzony został odręcznymi życzeniami, nawiązującymi do właściwości przedstawionej na nim rośliny.
Słuchacze studiów podyplomowych na tym kierunku zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu towaroznawstwa surowców i produktów zielarskich, technologii produkcji preparatów roślinnych, towaroznawstwa żywności prozdrowotnej, kosmetyków, suplementów diety, chemii, biochemii, fizjologii, receptury, bromatologii, dietetyki, uprawy, botaniki, marketingu, toksykologii. Zakres tematyczny studiów odpowiadał wymaganiom Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2009 r. w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego. Uzyskane kompetencje w istotny sposób przyczynią się do podniesienia jakości prowadzonej działalności gospodarczej związanej z zielarstwem lub umożliwi jej rozpoczęcie.
Na potwierdzenie wysokiej jakości wykształcenia zdobytego w trakcie studiów, a także w celu ukazania szerokiego spektrum zagadnień poruszanych w pracach końcowych, wybrani absolwenci w krótkich ale bardzo interesujących wystąpieniach, przedstawili swoje prace. Zakres tematyczny obejmował zagadnienia związane z projektowaniem i użytkowaniem ogródka ziołowego, zastosowaniem wybranych surowców zielarskich, możliwością wykorzystania roślin jako żywności nowej i funkcjonalnej, użyciem naturalnych i bezpiecznych środków przeciwbólowych, a nawet dotyczące leczenia trudno gojących się owrzodzeń.
Obecnie trwa II edycja studiów podyplomowych “Towaroznawstwo zielarskie, kosmetyczne i żywności funkcjonalnej”, a w kolejnym roku akademickim uruchomiony zostanie kurs o podobnej tematyce, który uzupełni ofertę PWSZ w Krośnie w zakresie nauk o roślinach leczniczych i ich zastosowaniu.