Podczas Kongresu podjęta zostanie dyskusja na temat kondycji humanistyki, perspektyw jej rozwoju, zwłaszcza tak zwanej humanistyki cyfrowej, dobrych praktyk w kształceniu humanistycznym na kierunkach ścisłych i humanistycznych oraz jej ważkiej roli w kształtowaniu postaw i kompetencji społecznych.
Kongres ten jest w zamierzeniu głosem akademickiego środowiska humanistycznego w sprawie ogólnopolskiego Programu Rozwoju Humanistyki zaproponowanego niedawno przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a opartego na trzech filarach: tradycja, rozwój i umiędzynarodowienie. Jako że od absolwentów wchodzących na rynek pracy wymaga się umiejętności typowo humanistycznych, w tym sprawnego posługiwania się językami obcymi w pracy zawodowej, uczelnia nasza od dłuższego czasu wprowadza te zasady w życie i ma w tych dziedzinach nie tylko plany, ale i spore osiągnięcia. Uczelnia zamierza zająć publicznie stanowisko w ważnej dla wszystkich PWSZ-ów w Polsce sprawie humanistyki, zapraszając do Krosna ich przedstawicieli, a także Panią Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawicieli Instytutu Badań Edukacyjnych z Warszawy, wybitnych profesorów z Uniwersytetu Jagiellońskiego (prof. dr hab. Franciszka Ziejkę i prof. Kazimierza Korusa) i Uniwersytetu Warszawskiego (prof. dr hab. Marcina Króla), a także Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i innych ważnych uczelni partnerskich. Uczestnikami będą również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z regionu, środowiska nauczycieli ze szkół partnerskich PWSZ w Krośnie, kuratoriów oświaty, pracodawców z Podkarpacia, absolwentów uczelni, a także jej pracowników naukowych. Mamy nadzieję, że wynikiem Kongresu będzie mocny głos płynący z Podkarpacia w sprawie roli humanistyki, która jest sprawą o znaczeniu ogólnopolskim.
Sadzimy, że przyjęta formuła Kongresu będzie sprzyjać twórczej debacie i wymianie poglądów, do czego humaniści są najbardziej powołani, a trwałym śladem obrad będzie publikacja wykładów i dyskusji, co przyczyni się do upowszechniania wyników i wprowadzenia w życie postanowień Kongresu .
Udział w Kongresie jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat istoty humanistyki na uczelniach wyższych . Ponieważ w czasie Kongresu czas dyskusji będzie ograniczony, można to będzie zrobić już wcześniej, korzystając ze specjalnego formularza rejestracyjnego.
Kliknij tutaj, aby wyświetlić formularz rejestracyjny
W imieniu Komitetu Organizacyjnego Kongresu
Dr Władysław Chłopicki
Dyrektor Instytutu Humanistycznego
RAMOWY PROGRAM KONGRESU NOWOCZESNA HUMANISTYKA W PAŃSTWOWYCH WYŻSZYCH SZKOŁACH ZAWODOWYCH KROSNO, 13-14 MAJA 2015 ROKU