4 marca odbyła się druga edycja Dnia Języka Rosyjskiego, organizowanego przez Zakład Filologii Rosyjskiej. Tak jak w roku ubiegłym pomysłodawcą i koordynatorem imprezy była mgr Paulina Balandyk. W Auli przy ul. Kazimierza Wielkiego 4, w obecności Jego Magnificencji Rektora PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie profesora Grzegorza Przebindy, dyrektora Instytutu Humanistycznego doktora Władysława Chłopickiego, kierownika Zakładu Translatoryki doktora Bartosza Gołąbka oraz pracowników Zakładu Filologii Rosyjskiej, zebrało się ponad 120 uczniów wraz z nauczycielami i opiekunami, którzy pomimo śnieżycy przybyli do nas z następujących szkół:
Wszystkich obecnych na sali powitał kierownik Zakładu Filologii Rosyjskiej, mgr Adam Nowakowski, podkreślając, że dzięki tłumnie zgromadzonym uczestnikom impreza zaczyna budować swoją dobrą tradycję, a kilka klas zdecydowało się do nas dołączyć po raz pierwszy.
Rektor Przebinda uroczyście powitał wszystkich zgromadzonych na Auli oraz opowiedział o licznych, wielostronnych korzyściach, jakie można czerpać ze znajomości języka rosyjskiego, spośród których skupił się przede wszystkim na dostępie do rosyjskiej kultury. Odwołał się także do bieżących wydarzeń, mówiąc, że tegoroczny rosyjski kandydat do Oscara, „Lewiatan”, jest filmem równie doskonałym jak polska „Ida”.
Dzień Języka Rosyjskiego był ponadto zwieńczeniem adresowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych konkursów: plastycznego, którego symbolem była w tym roku sympatyczna Czeburaszka, oraz literackiego, którego hasło brzmiało „Rosja jakiej nie znamy”. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody i uroczyste dyplomy z rąk rektora oraz Kierownika Zakładu Filologii Rosyjskiej.
Nasi goście mieli także okazję wysłuchać dwóch wykładów. Magister Nowakowski, zakreślił fenomen popularności bajkowej Czeburaszki, a doktor Gołąbek, przedstawił słuchaczom najnowsze osiągnięcia rosyjskiej animacji dla dzieci.
W organizację imprezy ponownie zaangażowali się także studenci Języka rosyjskiego dla biznesu, Języka i kultury Rosji oraz Dwujęzykowych studiów dla tłumaczy, którzy ochoczo poprowadzili dla uczniów warsztaty językowe, demonstrując przy tym nie tylko swoją zdobytą w PWSZ wiedzę, ale również umiejętności pedagogiczne. Studentki dostrzegły ponadto pewien sukces pierwszych warsztatów, albowiem część młodzieży, która była u nas w ubiegłym roku doskonale zapamiętała wyuczone rosyjskie wyrazy.
Drugi Dzień Języka Rosyjskiego odbył się z jeszcze większym rozmachem niż jego pierwsza edycja, co niezwykle nas cieszy i pozwala mieć nadzieję, iż być może nawet w większym gronie spotkamy się wszyscy w gościnnych murach naszej uczelni także za rok.
AN