start

Aktualności

Spotkanie z mistrzem

20-02-2015

Spotkanie zorganizował Aeroklub Podkarpacki-Szkoła Lotnicza w Krośnie wraz z Państwowa Wyższą Szkołą Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych  nr 3 „Mechanik” w Krośnie.

Sebastian Kawa, wychowanek i członek Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, w latach 2003-2014 dziesięciokrotnie sięgał po tytuł Szybowcowego Mistrza Świata, trzykrotnie z rzędu zdobył tytuł Mistrza Świata w Szybowcowym Grand Prix (wyścigi szybowcowe) i pięciokrotnie tytuł Szybowcowego Mistrza Europy. Osiągnięcia Pana Sebastiana Kawy można wymieniać bardzo długo, jednak najlepszą rekomendację jego osoby stanowi I miejsce na liście rankingowej pilotów FAI (Międzynarodowej Organizacji Lotniczej).

Spotkanie miało na celu popularyzację latania szybowcowego wśród młodzieży szkolnej i studentów, a także innych osób zainteresowanych sportami lotniczymi. W trakcie spotkania Sebastian Kawa opowiadał, bogato ilustrując swoją wypowiedź fotografiami i filmami, o wyprawie do Nepalu z lat 2013 i 2014, kiedy to jako pierwszy człowiek w historii wykonywał loty szybowcem nad Himalajami m.in. nad Annapurną, osiągając wysokość 9 600 m n.p.m.

Druga część spotkania poświęcona była kształceniu lotniczemu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie. Krośnieńską uczelnię reprezentował Prorektor ds. studiów prof. dr hab. Zbigniew Barabasz, dyrektor Instytutu Politechnicznego dr Dominik Wróbel, wykładowca zakładu Mechaniki i Budowy Maszyn i opiekun Studenckiego Koła Naukowego „Lotnik” dr inż. Dorota Chodorowska oraz student Mechaniki i budowy maszyn, specjalności Mechanika lotnicza Paweł Adamek.

Specjalność Mechanika lotnicza jest jedną z trzech oprócz Obrabiarek sterowanych numerycznie i Mechatroniki i diagnostyki samochodowej, realizowanych na kierunku Mechanika i budowa maszyn. Wszystkie ww. specjalności cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów i są wysoko oceniane przez studentów. Absolwenci poznają w czasie studiów teoretycznie i praktycznie zaawansowane technologie, znajdują po studiach zatrudnienie w przedsiębiorstwach klastra Dolina Lotnicza.

Przedstawione zostały także możliwości praktycznego zdobywania wiedzy w zakresie budowy i obsługi naziemnej statków powietrznych, realizacji praktyk zawodowych, wykonywania prac dyplomowych oraz działalności w Kole Naukowym „Lotnik”. Zaprezentowano również przykładowe prace dyplomowe naszych studentów, m.in. model skrzydła i przekroje części silnika lotniczego.

Po spotkaniu zainteresowani mieli możliwość rozmowy z mistrzem Kawą oraz zdobycia dedykacji na jego książce "Moje skrzydła, drugi znaczy ostatni".

Tego samego dnia odbyły się także spotkania robocze z przedstawicielami środowiska lotniczego Krosna i władzami miasta poświęcone perspektywom rozwoju kształcenia lotniczego w regionie.

Jesteśmy głęboko  przekonani, że przynajmniej część młodych uczestników spotkania z Panem Sebastianem Kawą dobrze zapamięta i miejmy nadzieję  odniesie do siebie jego dewizę  drugi znaczy ostatni.

Więcej fotografi w galerii i na FB

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito