start

Aktualności

Było naukowo, twórczo i radośnie. Klimaty z PWSZ za nami

25-08-2014

Było naukowo, twórczo i radośnie. Klimaty z PWSZ za nami

 

Jak co roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie w przedostatni weekend sierpnia przygotowała rodzinną imprezę Klimaty PWSZ by razem z mieszkańcami Krosna i okolic spędzić letni czas.

Na środku dziedzińca stanął buggy – pojazd zaprojektowany i zbudowany przez studentów PWSZ w Krośnie - wykorzystany w filmie sensacyjnym „Tajna misja”. Chętnych do robienia sobie zdjęć w nietypowym pojeździe nie brakowało.

Odwiedzający uczelnię mogli skorzystać z wielu atrakcji a pracownicy i studenci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem pokazywali, instruowali i tłumaczyli tajniki działania nowoczesnych maszyn.

Można było zobaczyć jak Krosno i okolice wyglądały na dawnych mapach topograficznych. Piórkiem i węglem opowiedziano o renesansowym Krośnie, a także zaprezentowano nowoczesny program komputerowy tworzący symulację konstrukcji budowlanych.


Na stoisku pod nazwą „Spiżarnia z natury” odwiedzający mieli możliwość degustacji przetworów owocowych i warzywnych oraz uzyskać porady zakresie właściwości zdrowotnych i uprawy roślin rolniczych, warzywnych i sadowniczych oraz skosztować leczniczych nalewek.

Prowadzono badania profilaktyczne w zakresie kontroli ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i wartości wskaźnika BMI oraz w zakresie wydolności oddechowej urządzeniem zwanym pokflometrem. Ponadto każdy mógł poprzez symulator starości poznać odczucia związane z ograniczeniami w zakresie widzenia i ruchomości, które doskwierają seniorom. Już po raz kolejny dużym zainteresowaniem cieszyły się okulary symulujące zaburzenia koordynacji wzorkowo-ruchowej po spożyciu alkoholu.

Zainteresowani nauka języków obcych sprawdzali poziom umiejętności z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego za pomocą testów diagnostycznych. Wyniki testu zostały omówione z lektorem, co było okazją do uzyskania zindywidualizowanych porad i wskazówek w zakresie uczenia się języków obcych. A w rodzinnym karaoke obcojęzycznym można było sprawdzić swoje zdolności głosowe i językowe.

Gratką okazała się nauka płukania złota za pomocą specjalnej misy. Dzieci wcielały się w poszukiwaczy z Dzikiego Zachodu.

            Warsztaty plastyczne i zajęcia sportowe jak co roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie brakowało zabaw ruchowych i treningów na ergometrze wioślarskim, zmierzyć moc kończyn dolnych na cykloergometrze rowerowym i optojumpie. Chętni mogli określić typ budowy ciała, szczegółowo przeanalizować komponenty składu ciała.

Nie zabrakło twórczych zabaw z makaronem, malowania twarzy, rysowania kredkami i farbami oraz malowania kamieni. 

Swoje stoisko miało również Herbarium Św. Franciszka z Katowic-Panewnik.


Równocześnie w auli PWSZ w Krośnie odbywał się cykl wykładów Wartości odżywcze i lecznicze ziół. Zaproszenie do wygłoszenia wykładów przyjęły następujące osobistości: profesor Irena Wawer, profesor Ilona Kaczmarczyk-Sedlak i doc. dr Jana Diakonova. Uczelnię reprezentował dr Dominik Wróbel. Była mowa o aronii, jeżówce, resweratrolu i eguisetum. (Więcej o wykładach opublikujemy w osobnej wiadomości).

W bibliotece przy Rynku 1 przygotowano wystawę Urok dawnego miasta. Krosno na starej fotografii i pocztówce. Odbyła się: wymiana książek i warsztaty jak powstaje książka.

W X Biegu o Skarb Portiusa uczelnię reprezentowało trzech biegaczy: profesor Grzegorz Przebinda - rektor PWSZ w Krośnie, profesor Zbigniew Barabasz – prorektor ds. studiów i dr Krzysztof Frączek – kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego. W biegu nie zabrakło również naszych studentów. Wszyscy finiszowali z dobrymi czasami.

 

W niedzielę w rajdzie rowerowym śladami Balinta Ballassiego zorganizowanym przez PWSZ i Krośnieńskie Towarzystwo Cyklistów z powodu złej pogody zgłosili się tylko najdzielniejsi zawodnicy. 45 kilometrową trasę Krosno-Rymanów-Krosno pokonali w niezwykle szybkim tempie. W Rymanowie rowerzyści przeszli pod tablicę, upamiętniającą wielkiego poetę Balinta Ballassiego i już za niecałą godzinę stawili się na mecie i na podium.

Okolicznościowe upominki wręczyli im profesor Grzegorz Przebinda i Franciszek Tereszkiewicz. Uczestnikom rajdu dłoń uścisnęli również prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki i wiceprezydent Bronisław Baran.

 

 

 

Klimaty PWSZ za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się, byli z nami i sprawili, że przez te dwa dni mówiono o uczelni częściej, chętniej ją odwiedzano. Uczelnia zaprasza już za rok na kolejną edycję rodzinnego święta. 

 

 zobacz więcej zdjęć

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito