start

Aktualności

Współpraca z samorządami

19-05-2014

 

 

 Współpraca z samorządami

 

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie prof. dr hab. Grzegorz Przebinda 19 maja br. podpisał porozumienia o współpracy z samorządami naszego regionu – powiatem krośnieńskim reprezentowanym przez starostę Jana Juszczaka, powiatem brzozowskim reprezentowanym przez starostę Zygmunta Błaża, powiatem strzyżowskim reprezentowanym przez starostę Roberta Godka i wicestarostę Jana Stodolaka oraz z miastem i gminą Lesko reprezentowanymi przez burmistrza Barbarę Jankiewicz. Ze strony uczelni w spotkaniu uczestniczył także Prorektor ds. Rozwoju doc. dr inż. Stanisław Rymar, kanclerz Franciszek Tereszkiewicz, a także dyrektor Instytutu Politechnicznego dr Dominik Wróbel. Jako obserwator obecny był prof. dr hab. inż. arch. Jeremi Królikowski, członek Zespołu Oceniającego Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przeprowadzającej obecnie ocenę kierunku Towaroznawstwo na naszej Uczelni.

Porozumienia przewidują współpracę w zakresie realizacji projektów badawczych, koncepcyjnych i aplikacyjnych związanych z działalnością samorządów i mieszczących się w zakresie oferty naukowo-dydaktycznej Uczelni. Przedsięwzięcia te mogą obejmować wydawanie ekspertyz, opinii, projektów aplikacyjnych, w tym w postaci prac dyplomowych przygotowywanych przez studentów, wspólne przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne, prowadzenie szkoleń dla pracowników jednostek samorządowych, a także odbywanie praktyk studenckich w urzędach i jednostkach podległych samorządom.

 

Podpisanie porozumień poprzedziła bardzo żywa dyskusja, wskazująca na ogromne znaczenie i przestrzeń do współpracy samorządów i innych podmiotów z Uczelnią. Pani burmistrz podkreśliła ogromny deficyt wykwalifikowanych inżynierów, którzy mogliby uczestniczyć w licznych projektach inwestycyjnych na stałe wiążąc się z regionem. Wskazywała między innymi na brak inżynierów budownictwa, informatyków, absolwentów wychowania fizycznego i wielu innych. Starosta strzyżowski zarysował możliwości współpracy w oparciu o niedawno otwarte Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii. Współpraca taka mogłaby mieć znaczenie dla wielu różnych kierunków prowadzonych przez PWSZ w Krośnie, głównie Mechaniki i Budowy Maszyn ale także Turystyki, Inżynierii Środowiska, Energetyki i innych.

 Z kolei starosta brzozowski podkreślił społeczny aspekt funkcjonowania Uczelni na miejscu. Zwrócił uwagę, że młodzież wywodząca się z niezbyt zamożnych społeczności prawdopodobnie nie podjęłaby studiów wyższych gdyby wiązało się to z koniecznością dojazdów czy zamieszkania w Rzeszowie, Krakowie, Warszawie czy innym dużym mieście. O dotychczasowej, dobrej współpracy, potwierdzanej podpisanym porozumieniem mówił starosta krośnieński. Podkreślał wartość wykształcenia oferowanego przez Uczelnię oraz możliwości wspólnego działania na rzecz regionu. JM Rektor zwracał podczas dyskusji uwagę rozmówców na podejmowane przez Uczelnię przedsięwzięcia o różnorodnym charakterze, a także podkreślał konieczność kształcenia humanistycznego także wśród studentów kierunków technicznych. Prorektor ds. Rozwoju podsumowując dyskusję przypomniał poruszane podczas spotkań przygotowawczych liczne, możliwe do wspólnej realizacji projekty, zaznaczał możliwości rozwoju, jakie współpraca może stwarzać dla każdej ze stron. Na zakończenie głos zabrał prof. Królikowski z PKA, zwracając uwagę na ogromną i niedocenianą rolę, jaką w kształceniu wyższym powinna odgrywać logika, podzielił się z uczestnikami swoimi przemyśleniami dotyczącymi roli jaką dla regionów odgrywają niewielkie lokalne szkoły wyższe. Poruszono także wiele innych zagadnień dotyczących możliwości współpracy, sposobu prowadzenia studiów wyższych, zdobywania przez młodzież wykształcenia i znajdywania pierwszej pracy.

 

 

Podpisane dokumenty są kolejnymi, po porozumieniu zawartym ze starostwem jasielskim. W najbliższych dniach przyjęte zostanie porozumienie z gminą miejską Jasło. Ten szeroki zakres terytorialny możliwego współdziałania z samorządami, stwarza naszym studentom nowe możliwości podejmowania praktyk, realizacji prac dyplomowych o charakterze praktycznym oraz nawiązywania kontaktów z potencjalnymi przyszłymi pracodawcami.

 

(DW)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito