Obchodzimy 69 rocznicę Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie (1 sierpnia - 2 października 1944 r.) było największą i najbardziej krwawą akcją militarną podjętą przez Armię Krajową, jedyną podziemną armię w okupowanej Europie podczas II Wojny Światowej. Udział w niej wzięło blisko 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, w tym ogromna rzesza młodzieży. Pomimo słabego uzbrojenia, podziemna armia stawiała zawzięty opór potężnej armii niemieckiej. Mimo niezłomnej ofiarności powstańców, po 63 dniach samotnej walki, Warszawa musiała się poddać.
Cena przegranej była ogromna - zginęło 180 000 ludności cywilnej i 18,000 Powstańców. 15,000 żołnierzy zostało wziętych do niewoli. Ludność cywilna została wypędzona z miasta a Niemcy rozpoczęli systematyczne burzenie stolicy. 80% miasta legło w gruzach.
Powstanie Warszawskie było heroicznym czynem, niewielu dla wielu, który miał wstrząsnąć sumieniem świata. Miało doprowadzić do tego, by Polska po wojnie była wolną Polską, choć dziś wiemy, że tego pamiętnego sierpnia nie było już na to szans.
Prawdziwymi bohaterami tych krwawych dni byli chłopcy w zbyt dużych hełmach, spadających na niewinne twarze, młodziutkie łączniczki i sanitariuszki, dokonujące cudów odwagi oraz cywile znoszący to, co było nie do zniesienia. Bohaterom tamtych dni winniśmy pamięć i cześć!
Powstanie 1944 roku na zawsze pozostanie chlubną kartą w historii Polski, symbolem patriotyzmu, determinacji, walki o wolność, wiary i niezłomności.
Przysięga Żołnierzy Armii Krajowej
W obliczu Boga Wszechmogącego
i Najświętszej Maryi Panny,
Królowej Korony Polskiej,
przysięgam być wierny Ojczyźnie mej,
Rzeczypospolitej Polskiej.
Stać nieugięcie na straży jej honoru,
o wyzwolenie z niewoli
walczyć ze wszystkich sił,
aż do ofiary mego życia.
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej,
Naczelnemu Wodzowi
i wyznaczonemu przezeń
Dowódcy Armii Krajowej
będę bezwzględnie posłuszny
a tajemnicy niezłomnie dochowam,
cokolwiek by mnie spotkać miało.
Tak mi dopomóż Bóg!
(JW)