fot. PWSZ w Gnieźnie
15 lat PWSZ: wygrane szanse - bariery rozwoju
10-05-2013
15 lat publicznych szkół zawodowych – jubileuszowa konferencja w Sejmie
8 maja 2013 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP Rektor PWSZ w Krośnie prof. Grzegorz Przebinda wraz Prezydentem miasta Krosna Piotrem Przytockim oraz prof. Januszem Gruchałą, Rektorem PWSZ w Krośnie w latach 2004-2012, uczestniczyli w jubileuszowej konferencji państwowych wyższych szkół zawodowych. Organizatorem spotkania „15 lat PWSZ: wykorzystane szanse – bariery rozwoju” była Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ). Patronowała jej Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbara Kudrycka.
Państwowe wyższe szkoły zawodowe – których jest już obecnie aż trzydzieści sześć – od 15 lat stwarzają szansę dla młodzieży na zdobycie wyższego wykształcenia, a potem pracy. Działają tam, gdzie warunkiem awansu społecznego jest najpierw przede wszystkim bezpłatne studiowanie blisko domu. – To uczelnie, które przyszły do młodzieży – twierdzą ich twórcy.
Przewodniczący KRePSZ, prof. Józef Garbarczyk, rektor PWSZ w Gnieźnie, zwrócił uwagę, że usytuowanie tych szkół w regionach nakłada na nie zadania, które łączą się z praktycznymi profilami kształcenia: – Przedsiębiorcy oczekują od nas nie tylko odpowiednio przygotowanych absolwentów, ale także wsparcia ich firm usługami badawczymi. Jesteśmy postrzegani jako realny partner wówczas, gdy świadczymy takie usługi. Niekoniecznie chodzi tu o badania na najwyższym poziomie, lecz o te, które wspierają małe i średnie przedsiębiorstwa wprowadzające innowacje techniczne z obszaru zarządzania, organizacji pracy. Tam, gdzie nasze zaplecze badawcze na to pozwala, mamy także znacząco lepszą współpracę z przedsiębiorcami w zakresie studenckich praktyk.
– Dorobek PWSZ trzeba rozpoznać i docenić – zaznaczył prof. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich. – Uczelnie te docierały z ofertą bliżej kandydata na studia, tworzyły potrzebne specjalności i kierunki studiów, pozyskiwały środki i kształciły bardziej praktycznie na potrzeby lokalne. Widać też ogromny wysiłek inwestycyjny: powstawały atrakcyjne kampusy, wzbogacono tradycje szkolnictwa wyższego na danym terenie. Pojawiły się też wśród nich uczelnie znakomite – zaznaczył. Według prof. Woźnickiego, polityka rządu wobec tych uczelni powinna polegać na pomocy tym, którzy już odnaleźli swoją właściwą ścieżkę, mają strategię rozwoju i determinację jej realizacji. – Z myślą o latach 2013-2020 powinien powstać wydzielony, działający w formule konkursu, strumień wspierania finansowego zaakceptowanych projektów przetrwania, a potem rozwoju dobrych PWSZ na różnych ścieżkach. Jest to obowiązek władz publicznych wobec tych uczelni – uznał.
Raport 15-lecia PWSZ – przygotowany przez Konferencję Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych i Fundację Edukacyjną „Perspektywy – pokazuje nie tylko wygrane szanse, ale także bariery, które trzeba pokonać, aby potencjał tych uczelni mógł być pełniej wykorzystany.
Konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu towarzyszyła specjalnie przygotowana wystawa prezentująca zarówno dorobek 15-lecia PWSZ, jak i ich współczesne oblicze.
(Perspektywy)
(JJK)