start

Aktualności

Szlaki w Tatrach otwarte dla turystów

26-05-2020

 

 

 

W miniony weekend, korzystając z korzystnych warunków atmosferycznych oraz faktu, iż po dwóch miesiącach szlaki w Tatrach zostały w całości otwarte dla turystów, postanowiłam wybrać się na Wołowiec, który leży w Tatrach Zachodnich. Ponieważ jestem na trzecim roku Turystyki i rekreacji, wycieczka ta pozwoliła mi również na zebranie informacji potrzebnych do napisania pracy licencjackiej, której tematem jest Rozwój turystyki górskiej na przykładzie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mimo, iż ankietę mogłam przeprowadzić w formie internetowej, pozyskanie informacji „na żywo” wydawało mi się bardziej satysfakcjonujące, gdyż wędrując po górach (co jest moją pasją od dzieciństwa), mogłam realnie poznać opinię różnych turystów, słuchając przy tym ciekawostek i opowiadań o ich przeżyciach w górskim świecie. Sama trasa na Wołowiec oraz zejście z niego może zajmuje nieco czasu, ale za to liczne widoki i krajobrazy zdecydowanie to wynagradzają. Według mnie trasa ta jest jedną z piękniejszych widokowo.

Początek wycieczki - droga na Polanę Chochołowską


Wędrówkę zaczynamy na parkingu w Chochołowie. W głąb Doliny Chochołowskiej można poruszać się pieszo, bądź rowerem, który również możemy wypożyczyć w rejonie parkingów. Wędrując około 2 godzin docieramy do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Większość ludzi bezpośrednio od schroniska wybiera szlak na Grzesia, jednak ja postanowiłam wybrać mniej uczęszczaną trasę, którą jest zielony szlak Wyżnią Doliną Chochołowską.  Rozpoczyna się nieco poniżej schroniska. Początkowo biegnie przez las, później jednak wędruje się pomiędzy kosodrzewiną, a w miarę zdobywania wysokości widok staje się coraz bardziej ciekawy. Aby dotrzeć do przełęczy Zawracie, gdzie rozpoczyna się ostatnie podejście na sam szczyt, trzeba było pokonać stromą część trasy, pokrytą jeszcze sporą ilością śniegu.

Podejście na przełęcz Zawracie



Widok turystów zjeżdżających na plecakach z przełęczy być może wywołał w pewnym sensie żal, że zdobycie Wołowca zaczęło się od tej strony, ale widok po pokonaniu tego odcinka rozwiał wszelkie wątpliwości.

Widok z przełęczy Zawracie


Podejście niebieskim szlakiem na Wołowiec jest dość strome i zajmuje około 20 minut. Po tym czasie, cel zostaje osiągnięty. Z Wołowca, który ma 2063 m. n.p.m. możemy obserwować piękną panoramę Tatr Zachodnich, w tym znaczą część słowackiej części Tatr. Zza Tatr Zachodnich widać było wybijające się szczyty Tatr Wysokich.

Szczyt Wołowca



 
Widok z Wołowca na słowacką część Tatr


Zejście z Wołowca odbyło się niebieskim szlakiem przez takie szczyty  jak Rakoń (1 876 m n.p.m.) oraz Grześ (1 653 m n.p.m.) i dalej żółtym szlakiem prowadzącym do schroniska na Polanie Chochołowskiej, skąd aby zakończyć wycieczkę trzeba jeszcze dotrzeć do parkingu.
Zejście z Wołowca niebieskim szlakiem

Widok z Rakonia


Polecam tę trasę wszystkim chętnym. Nie jest ona trudna do przebycia, jednak trzeba uważać na przepaście, które momentami występują po obu stronach. Z pewnością mogę stwierdzić, że trasa ta nie jest monotonna, przez większość czasu możemy podziwiać piękne widoki. Górskie wędrówki to świetny sposób na naładowanie się pozytywną energią, poprawę samopoczucia, a także na podniesienie kondycji fizycznej. Podobno po powrocie z gór do codziennych obowiązków odczuwalny jest naturalny doping, który może utrzymywać się nawet do czterech miesięcy, jednak wydaje mi się, że nie warto aż tyle czekać, aby sprawdzić trwałość tej pozytywnej energii, tylko jak najszybciej planować kolejne trasy.
 

Weronika Ekiert

III rok Turystyki i rekreacji

Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito