Ludzie chcą żyć bliżej natury, jeść mało przetworzone, lokalne produkty i dbać o zdrowie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, kształcąc na kierunku Zielarstwo, daje unikalną, interdyscyplinarną wiedzę: od uprawy ziół, prowadzenia plantacji, metod przechowywania i przetwarzania surowca, poprzez wytwarzanie preparatów, analizę i kontrolę jakości, aż po ich zastosowanie. Absolwenci znajdują zatrudnienie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Produkcja naturalnych produktów z ziołami z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć nauki to innowacyjny trend i dobry start dla własnej firmy. Uprawa ziół to szansa na rozwój dla małych gospodarstw na czystym i pięknym Podkarpaciu.
Aronia czarnoowocowa
Pochodzi z obszaru amerykańskich Wielkich Jezior, ale zadomowiła się w Europie. Największe na świecie uprawy aronii czarnoowocowej są w Polsce. Dzięki 40-letniej selekcji wyhodowano przemysłowe odmiany aronii (m.in. w Albigowej k. Rzeszowa). Wysokiej jakości owoce są w większości przerabiane na sok, a koncentrat soku jest wysyłany w świat. Produkuje się z nich również dżemy, konfitury, syropy, herbatki owocowe i świetne wino aroniowe. Aronia ma najwyższą zawartość antyoksydantów ze wszystkich owoców, a do tego unikalny zestaw związków polifenolowych. Szczególnie cenne są antocyjany, ciemno czerwone barwniki, które występują w winogronach i czerwonym winie, w borówkach, czarnych porzeczkach i innych jagodach. Aronia to superowoc!
Badania naukowe pokazały, że antocyjany aroniowe zmniejszają ryzyko miażdżycy, obniżają stężenie cholesterolu i triglicerydów oraz poziom glukozy we krwi. Picie soku z aronii pomoże obniżyć ciśnienie. W trosce o dobry wzrok, sok aroniowy powinni profilaktycznie spożywać kierowcy oraz osoby pracujące przy ekranach komputerów.
Warto skorzystać z gotowych wyrobów, zwłaszcza produkowanych lokalnie. Osoby, które mają kilka krzaków aronii na działce mogą owoce przerobić na sok, z dodatkiem soku z cytryny, dosłodzony miodem. Wielu osobom smakują mieszanki soków, np. sok aroniowy z jabłkowym (1:1). Warto przygotować dżem aroniowy z jabłkami czy powidła śliwkowo-aroniowe, dodając do nich szczyptę cynamonu.
Rząd krzaków aronii posadzono na terenie PWSZ w Suchodole. Wiosną są obsypane białymi kwiatami, jesienią dekoracyjne są jagody i czerwone liście. Ale to nie tylko ozdoba: owoce aronii wykorzystuje Studenckie Koło Naukowe, przygotowując receptury na nowe przetwory aroniowe. Prezentujemy kilka sprawdzonych przepisów:
Sok aroniowy pachnący Orientem
4 kg owoców aronii, 6 l wody, 0,7 l miodu, 5 dag świeżego imbiru, garść liści wiśni, 1/4 laski wanilii, 1 płaska łyżka kardamonu, 1 laska cynamonu, 5-10 goździków
Owoce zalać wodą, dodać imbir pokrojony w cienkie plasterki, liście wiśni, wanilię, cynamon. Gotować 30 min i odstawić na 1 dzień. Odcisnąć sok, wlać do garnka, zagotować, dodać miód i kardamon, w trakcie gotowania odszumować. Gorący sok wlać do butelek, zakręcić i ostudzić. Z podanej porcji otrzymuje się około 8 l soku.
Dżem z aronii i jabłek
1 kg aronii, 1 kg jabłek, 1 kg cukru, goździki, cynamon
Jabłka obrać, pokroić i rozgotować z niewielką ilością wody, cynamonem i goździkami. Połowę owoców aronii zmiksować, dodać cukier i gotować przez 5 minut. Potem dodać resztę owoców i ponownie gotować na małym ogniu przez 5 minut. Dodać jabłka i zagotować przez chwilę mieszając. Gorący dżem przełożyć do słoików, zakręcić, ustawić do góry dnem i poczekać aż ostygnie.
Jeśli nie dodamy cukru – otrzymamy dżem w wersji „do mięsa”.
Klasyczna nalewka aroniowa
2 kg aronii (mrożona), 3 l wody, garść liści wiśni, sok z ½ kg cytryn, 1/2 kg cukru, 1 l spirytusu
Owoce aronii gotować razem z wiśniowymi liśćmi i cukrem przez 20 minut i odstawić. Na następny dzień przecedzić, dodać sok z cytryny i spirytus. Rozlać do butelek i degustować!
prof. dr hab. Iwona Wawer
Zakład Zielarstwa PWSZ w Krośnie
(artykuł ukazał się w sierpniowym wydaniu dwutygodnika KrosnoSfera)