start

Aktualności

I Regionalna Konferencja „Lakiernia przemysłowa w obliczu Przemysłu 4.0 – szanse i wyzwania”

26-03-2019





W dniu 22 marca 2019 roku w Kampusie Techniczno-Sportowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie odbyła się I Regionalna Konferencja Stowarzyszenia Lakiernictwa Przemysłowego nt. „Lakiernia przemysłowa w obliczu Przemysłu 4.0 – szanse i wyzwania”. Współorganizatorem wydarzenia, nad którym Honorowy Patronat objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, była PWSZ w Krośnie. Gościem specjalnym, w zastępstwie Andrzeja Soldaty, był pan Andrzej Sadzik, Ekspert Przemysłu 4.0, członek zespołu Platformy Przemysłu Przyszłości.

 

 

Andrzej Sadzik rozpoczynając swoją prelekcją konferencję, mówił o roli nowo powstającej platformy. Stwierdził, że transformacja naszego przemysłu jest dlatego ważna, bo prognozowane efekty Przemysłu 4.0 tworzą istotną przewagę konkurencyjną na światowym rynku. Główne cele jakie stoją przed Polskim Przemysłem 4.0, to między innymi podnoszenie produktywności i rentowności oraz pozycji w globalnych łańcuchach wartości, a także jakości oferty polskiego rynku pracy. Platforma Przemysłu Przyszłości, o której mówił pan Sadzik, utworzona zostaje w wyniku inicjatywy rządowej wspieranej przez środowiska przemysłu, biznesu, nauki, a jej głównym celem jest inicjowanie i wspomaganie transformacji przemysłowej. Na końcu swojego wystąpienia ekspert zaprosił wszystkich zgromadzonych do współdziałania w budowaniu Przemysłu Przyszłości.

Pozostałymi prelegentami byli dyrektorzy, prezesi i przedstawiciele firm należących do Stowarzyszenia Lakiernictwa Przemysłowego tj. Stelweld sp. z o. o, JMS Inżyniering, Novol Sp. z o.o., HangOn Sp. z o.o., Technologie Grąbkowski Sp. z o.o., 4Safety Sp. z o.o., MaskLogik Sp. z o.o oraz Haug Chemia Sp. z o.o, a także członkowie zarządu SLP, Danuta Dobrzyńska oraz Józef Spaleniak. Dyskutowano o problemach, szansach i wyzwaniach stojących przed nowoczesną lakiernią przemysłową w obliczu przemysłu 4.0. Omawiane były różnego rodzaju technologie, które można wdrożyć w firmach, a rozmowy z ekspertami służyły rozwiązaniu wielu problemów i uzyskaniu wskazówek przyczyniających się do rozwoju firm działających w branży.

Ciekawe wystąpienie zatytułowane „Innowacyjne nanolakiery i nanokompozyty” zaprezentował Norbert Duczmal z Instytutu Nano Powłok i Kompozytów. Instytut jest jedną z nielicznych firm w Europie, która zajmuje się na bardzo szeroką skalę obróbką NNT&P,  CNT i Grafenem. Jest producentem unikatowych na rynku farb i lakierów w oparciu o ww. surowce, a także realizuje kolejne prace badawcze nad nowymi powłokami oraz zastosowaniem NNT&P w przemyśle.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele firm z regionu: Grupy Nowy Styl, Dioxid sp.z o.o., Elektromontaż Rzeszów S.A., Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o., FA Krosno S.A., Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu, BWI Poland Technologies sp. z o.o., Eba Sp. z o.o., ERKO Sp. z o.o., Zakład Usług Poligraficznych – DRUKARNIA, Farby Kabe Polska Sp. z o.o., JAFAR S.A. W organizacji przedsięwzięcia udział wzięli pracownicy i studenci kierunku Mechanika i budowy maszyn, którzy też czynnie uczestniczyli w wydarzeniu.

Odwiedzili nas również nauczyciele i uczniowie zainteresowanych tematyką szkół ponadgimnazjalnych. m.in. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie, Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu oraz Zespół Szkół w Iwoniczu.

Konferencja odbyła się w ramach Akademickiego Dnia Nauki oraz VI Targów Pracy PWSZ w Krośnie. Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz zapraszamy na kolejne branżowe spotkanie za rok.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito