start

Aktualności

Nabór do Legii Akademickiej – przedłużony termin do 9 marca, spotkanie informacyjne 8 marca

05-03-2019

 

 

 

Spotkanie informacyjne 8 marca br. o godz. 10.00 w sali 202 w budynku biblioteki przy Rynku 1 (II piętro nad czytelnią).

Nabór do Legii Akademickiej jest przedłużony do 9 marca. Wnioski można składać w sekretariatach.

 

Zapraszamy studentki i studentów

W dniu 28 lutego odbyła konferencja w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie odnośnie rozpoczynającej się II edycji Legii Akademickiej. Pojawiły się na niej nowe informacje oprócz przedstawionych poprzednio (poniższy link)

http://archiwum.pwsz.krosno.pl/uczelnia/aktualnosci/art,1824,nabor-do-legii-akademickiej-druga-edycja.html

1.       Pośród kilkunastu centrów szkolenia i jednostek wojskowych, gdzie będzie realizowane szkolenie są także jednostki wojskowe w Przemyślu i Rzeszowie.

2.       W tym roku nastąpiła podwyżka dodatku za szkolenie praktyczne. Za dzień szkolenia poligonowego student – ochotnik, jak każdy szeregowy, otrzyma 104,03 zł (czyli 4369,26 zł netto – „na rękę” w przypadku szkolenia trwającego 42 dni)

 

https://www.facebook.com/LegiaAkademickaMON/

 

Filmy promocyjne

https://www.youtube.com/watch?v=n0aVweox4s4

https://www.youtube.com/watch?v=mexKEPEirMU&list=PL8JR8085OqB6G0rAE5FZRgIJJ0F9cgPdw&index=2

 

Program nauczania obejmował będzie 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbędą się w formie wykładów, przeprowadzanych w salach PWSZ w Krośnie. Zakres tematyczny: wiedza z zakresu realizacji misji SZ RP (zasadnicze zadania), otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP (cywilny i demokratyczny nadzór nad siłami zbrojnymi, w tym zwierzchnictwo) oraz umocowania prawnego zależności w ramach Sił Zbrojnych RP (podwładny – przełożony, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna).

Po zaliczeniu części teoretycznej student - ochotnik, po złożeniu wniosku do organów wojskowych, otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych SZ RP w okresie tzw. przerwy wakacyjnej, w dwóch turach po 6 tygodni każda. Każda tura z kolei składa się z dwóch modułów:

- moduł szkolenia podstawowego (na poligonie) trwający 21 dni, zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi,

- moduł szkolenia podoficerskiego (na poligonie) trwający 21 dni, zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

Pozytywne zaliczenie pierwszego etapu szkolenia uprawnia do udziału w kursie podoficerskim. Po jego zaliczeniu, absolwent kursu otrzyma stopień kaprala rezerwy.

Legia Akademicka jest otwarta w równym stopniu dla studentów jak i studentek.

Wnioski o powołanie do odbycia przeszkolenia wojskowego w ramach projektu pilotażowego edukacji wojskowej studentów „Legia Akademicka” należy składać w Sekretariatach Instytutów od 20 lutego do 9 marca.

Wzór wniosku

Dodatkowe informacje: mgr Marek Krzywonos – email:

 

Program pt. „Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej – część teoretyczna" jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito