start

Aktualności

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

19-12-2017

 

 

 

Komitet Wojewódzki Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie gościli w dniu 12 grudnia 2017 roku blisko 400 uczniów i nauczycieli z 22 szkół ponadgimnazjalnych z całego Podkarpacia. Wydarzeniem, które zgromadziło tylu słuchaczy były I Podkarpackie Wykłady z Ekologii i Ochrony Środowiska. Spotkanie prowadziła dr Marta Pisarek, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu OWE, która na wstępie przedstawiła informacje związane z XXXIII edycją Olimpiady. Jej etap szkolny zaplanowano na 10 stycznia 2018 r., wojewódzki – 14 kwietnia, a centralny 8-10 czerwca. W trakcie etapu centralnego uczniowie będą mogli brać udział w VII Eko Teście Toyoty powiększając tym samym pulę możliwych do zdobycia nagród.

Na konferencji o charakterze popularno-naukowej przedstawiono trzy wykłady dotyczące zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym w skali lokalnej i globalnej. Dr Dominik Wróbel, siedliskoznawca, badacz różnorodności biologicznej dolin rzecznych wygłosił referat pt. „Przyczyny wymierania gatunków roślin naczyniowych”, a dr inż. Marta Pisarek, specjalizująca się w projektowaniu krajobrazu według zasad zrównoważonego rozwoju, zaprezentowała referat „Dlaczego rośliny inwazyjne są niebezpieczne?”. Gościnnie wystąpił dyrektor Magurskiego Parku Narodowego dr Marian Stój, ornitolog, zaangażowany w obronę przyrody. Przedstawił on prezentację „Przyroda Magurskiego Parku Narodowego”, opierając się na unikatowych fotografiach własnych i współpracowników MPN.

Uczniowie obecni na konferencji nie tylko słuchali prelegentów, ale też chętnie zadawali pytania. Wysoka frekwencja i aktywny udział w wykładach dowodzi, że młodzież jest chłonna wiedzy z zakresu tematycznego Olimpiady oraz wskazuje na potrzebę kontynuacji tego przedsięwzięcia. Komitet Wojewódzki zaplanował kolejną edycję Podkarpackich Wykładów na grudzień 2018 roku.

Komitet Wojewódzki pragnie podziękować JM Rektorowi prof. Grzegorzowi Przebindzie za przychylność i wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Dziękuje również wszystkim pracownikom uczelni i studentom, którzy pomogli w organizacji wydarzenia, a w szczególności pracownikom Zakładu Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności.

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito