start

Aktualności

Morderstwo w Krośnie - Spotkanie z Gają Grzegorzewską

13-12-2017

 

 

 

 

Popołudniem 12 grudnia 2017 w klimatycznych podziemiach Rektoratu PWSZ odbyło się kameralne spotkanie z krakowską autorką kryminałów Gają Grzegorzewską. Ku uciesze zgromadzonych, rozmowa przebiegła w przyjaznej, nieskrępowanej atmosferze.

 

 

 

Już na samym początku okazało się, że w swoich młodzieńczych latach Gaja dość szybko przeszła od klasycznych kryminalnych fascynacji – Agatha Christie, Arthur Conan Doyle – w stronę nowocześniejszych konwencji Raymonda Chandlera, autora śmiało wykraczającego poza ramy tradycyjnie rozumianego kryminału.

I tak to wygląda do dzisiaj, cykl powieści detektywistycznych o przygodach Julii Dobrowolskiej liczy już siedem części, ósma niebawem pójdzie do druku, a jest to tym razem prawie tysiąc stron.
Gaja konsekwentnie porusza się w obszarach przełamanych konwencji gatunkowych, bywa również nazywana najbardziej kontrowersyjną polską „kryminalistką”, która pełnymi garściami czerpie z mrocznych obszarów społecznych tabu, nierzadko drastycznych i szokujących.

Obecni na spotkaniu mogli usłyszeć co nieco o pierwszej książce Gai, która otworzyła jej drzwi do pisarskiej kariery, o samym procesie twórczym, o inspiracjach filmowych, o tym kiedy w kinach pojawi się film na podstawie „Betonowego pałacu” oraz kto mógłby go wyreżyserować i dlaczego powinien być to Quentin Tarantino.

  

 

Dowiedzieliśmy się, której swojej książki Gaja nie lubi, czy pisze w dzień czy w nocy i dlaczego nie chciałaby w środku nocy znaleźć się na krakowskim Prokocimiu. Rozmawialiśmy o jej fascynacji rosyjskim poetą i eseistą Josifem Brodskim, o operze mydlanej Dynastia i „Zwrotniku koziorożca” skandalisty Henry'ego Millera, o researchowych wycieczkach do Wenecji, Grecji, o wykopaliskach archeologicznych i ludziach zakopanych żywcem w ziemi.

 

Najnowsza książka Gai Grzegorzewskiej pojawi się prawdopodobnie wiosną 2018.

Spotkanie prowadził Igor Przebinda, jest ono pierwszym z cyklu literackich wydarzeń w PWSZ Krosno – następna odsłona już w styczniu.

 

Całości rozmowy można posłuchać tu

https://drive.google.com/open?id=1e8RNfXhXWAQuKx-TzF6N_2CsXFCdGMUP

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito