W dniach 2-9 listopada 2017 roku JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie prof. dr hab. Grzegorz Przebinda, wraz z prorektorami prof. dr. hab. Zbigniew Barabaszem, dr. Dominikiem Wróblem oraz pełnomocnikiem rektora ds. wymiany międzynarodowej prof. dr hab. Władysławem Witaliszem odbywali w Portugalii wizyty robocze w partnerskich uczelniach w Vila Real i w Bradze. Tematem spotkań było rozwijanie programu wymiany studenckiej Erasmus+ oraz wymiana doświadczeń w zakresie jakości kształcenia, praktycznego profilu kształcenia, a także podnoszenia poziomu znajomości języków obcych wśród studentów.
Uniwersytet Trás-os-Montes e Alto Douro w Vila Real (UTAD) jest uczelnią, w której studiuje około 7 tysięcy studentów, położoną w niewielkim miasteczku na północy Portugalii. Vila Real pod wieloma względami przypomina Krosno. Jest spokojny i położony nieco na uboczu, z zachowaną piękną starówką, a znajdująca się w nim uczelnia rozwija się bardzo dynamicznie. Z Uniwersytetem w Vila Real łączą PWSZ w Krośnie silnie więzy, bo w ciągu ostatnich 4 lat właśnie stamtąd przyjechało studiować w Krośnie aż 27 studentów. Większość z nich wybierało kierunki inżynierskie, takie jak Budownictwo, Inżynierię środowiska czy Mechanikę i budowę maszyn, jednak możliwa współpraca obejmuje także wiele innych. Spośród 35 kierunków prowadzonych przez UTAD blisko 25 jest zbliżonych profilem do kierunków realizowanych w Krośnie, w tym Informatyka, Produkcja i bezpieczeństwo żywności, Zarządzanie, Międzynarodowa komunikacja językowa i inne. Nasza delegacja została przyjęta w Villa Real przez pracowników odpowiedzialnych za współpracę międzynarodową z prorektorem profesorem Arturem Cristóvão. Rozmowa z przedstawicielami UTAD, pozwoliła na niezwykle wartościową wymianę doświadczeń. Okazuje się, że obydwie uczelnie mierzą się z podobnymi problemami i w podobny sposób je przezwyciężają. Przedstawiona stronie portugalskiej propozycja rozszerzenia współpracy, obejmująca również wydawanie podwójnych dyplomów dla studentów, którzy w ramach wymiany międzynarodowej spędzą w uczelni goszczącej co najmniej 2 semestry, spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem. Dyskusja toczyła się zarówno podczas części oficjalnej spotkania, jak i w trakcie wspólnego obiadu, w uczelnianej kantynie. Zwiedzanie kampusu objęło także ekspozycję w Muzeum Geologicznym oraz spacer po najstarszej części uczelni.
Uniwersytet Minho w Bradze (UMinho) zajmuje w niezwykle prestiżowym Academic Ranking of World Universities 2017, zwanym rankingiem szanghajskim miejsce w czwartej setce, a więc wyżej niż najlepsze polskie uczelnie, dlatego też, podtrzymanie i rozwijanie współpracy z tym ośrodkiem, jest dla PWSZ w Krośnie szczególnie istotne. Wizyta w Bradze rozpoczęła się od spotkania w Biurze Współpracy Międzynarodowej, gdzie dyskutowano o możliwościach rozszerzenia współpracy poza kierunki filologiczne, w ramach których obecnie dokonuje się wymiana studencka. Na znakomitym poziomie kształci się w Bradze także na kierunkach inżynierskich oraz w zakresie zarządzania, co jest możliwe między innymi dzięki znakomitej i szerokiej współpracy naukowo-badawczej z globalnymi firmami z wielu branż. Ogromny nacisk kładzie się tam na kształcenie w zakresie języków obcych oraz umiędzynarodowienie uczelni. Dlatego też znaczna część przedmiotów wykładana jest po angielsku. Wśród 21 tysięcy studentów na Uniwersytecie Minho studiuje ponad 5 tysięcy obcokrajowców, głównie z Brazylii. Podczas zwiedzania jednego z trzech głównych kampusów uczelni prof. Grzegorz Przebinda oraz uczestnicząca w rozmowach dr Leokadia Styrcz-Przebinda mieli okazję porozmawiać chwilę po rosyjsku z lektorką tego języka. Jak się okazuje, w Portugalii jest również przestrzeń do nauczania języków słowiańskich. Druga część spotkania miała miejsce w zabytkowych, czternastowiecznych wnętrzach dawnego Pałacu Arcybiskupiego w Bradze, gdzie krośnieńska delegacja została podjęta przez prof. Carlę Martins - prorektora ds. umiędzynarodowienia kształcenia. Pani prorektor zaprezentowała uczelnię, podkreślając znaczenie kontaktów międzynarodowych i zwracając uwagę na gotowość rozwijania takiej współpracy.
Ostatnim akcentem pobytu w Bradze była uroczysta kolacja, wydana przez Rektora-elekta UMinho profesora Rui Castro. Po raz kolejny mieliśmy się przekonać o tym jak znakomita jest portugalska kuchnia, jednocześnie dyskutując o możliwości rozwijania dalszej współpracy oraz wymieniając poglądy na historię i obecną sytuację Europy. Prof. Grzegorz Przebinda zaprosił Rektora-elekta do złożenia wizyty w Krośnie podczas najbliższego Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży, w maju 2018 roku.
Wizyty w naszych uczelniach partnerskich rozdzielił weekend, również niezwykle ważny, z uwagi na sportowe plany przedstawicieli PWSZ w Krośnie. Rektor prof. Grzegorz Przebinda oraz prorektor ds. studiów dr Dominik Wróbel wzięli udział w 14 Maratonie w Porto, a prorektor ds. rozwoju prof. Zbigniew Barabasz w biegu towarzyszącym na dystansie 15 km. Biegnąc brzegiem Atlantyku i bulwarami wzdłuż rzeki Douro z dumą prezentowaliśmy biało-czerwone orzełki i logo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Obecność polskich barw narodowych została dostrzeżona przez kibicujących nam turystów z Polski oraz innych polskich zawodników, których ponad 100 uczestniczyło w biegu.
Na zakończenie pobytu w Portugalii odbyliśmy jeszcze podróż do Lizbony, zatrzymując się po drodze w przepięknej Coimbrze - siedzibie jednego z najstarszych, najbardziej rozpoznawalnych i renomowanych uniwersytetów w Europie. O zachodzie słońca, zwiedziliśmy również kościół i centrum pielgrzymkowe w Fatimie.
Zwiedzanie Lisbony rozpoczęliśmy od przejścia w kierunku Praça do Rosso, słynnego placu, na którym w XVI wieku płonęły stosy Inkwizycji. Dalej długi spacer po Rua Augusta zaprowadził nas do wspaniałego antykwariatu i najstarszej działającej w Portugalii księgarni, w której udało nam się zakupić portugalski przekład... oczywiście Mistrza i Małgorzaty mistrza Michaiła Bułhakowa. Całodniowe zwiedzanie ukoronował widok na starą Lizbonę z murów zamku królewskiego. Pożegnanie z Portugalią nastąpiło następnego dnia, kiedy na brzegu Tagu oglądaliśmy przybyły z Madery czteromasztowiec.