start

Aktualności

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego i Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji

17-05-2017

 

 

Świat przyszłości - co nam da Internet Rzeczy

 

IOT- Internet Przedmiotów

W chwili obecnej ponad 99% przedmiotów nie jest podłączonych do Internetu, w najbliższym czasie sytuacja ta zacznie się jednak bardzo szybko zmieniać, a początki tego procesu można obserwować obecnie. Szacuje się że do roku 2020 liczba inteligentnych przedmiotów podłączonych do sieci zwiększy się do ponad 50 miliardów. Błyskawicznie postępujący proces miniaturyzacji układów elektronicznych który można na co dzień obserwować na rynku smartfonów i urządzeń mobilnych jest nierozerwalnie związany z rosnącą ilością tzw. smart obiektów.

Internet przedmiotów zmieni to, co obecnie postrzegamy jako społeczność. Obiekty, dane, systemy i ludzie będą bezustannie połączone, aby stworzyć inteligentną sieć, tworząc wartość dla tych, którzy będą jej częścią. Dowody tej zmiany można zauważyć np. w aplikacji mobilnej komunikacji – Waze. Łącząc smartfony podłączone do internetu z innymi podłączonymi obiektami: ludźmi, danymi (informacje o ruchu w czasie rzeczywistym) i systemami, sieć pomaga kierowcom optymalizować podróże w czasie rzeczywistym.

Siecią społeczną staje się połączenie międzysieciowych usług, obiektów i osób, w których użytkownicy są w stanie łatwo i wygodnie tworzyć własne spersonalizowane usługi społeczne. Ta połączona sieć hybrydowa będzie stanowić fundament dla zupełnie nowych podejść do tworzenia znaczących internetowych doświadczeń społecznych.

Być może telewizory i samochody nie mają i nie będą mieć konta w portalach społecznościowych, ale będą współpracować z innymi takimi urządzeniami skupionymi wokół jednego lub wielu wspólnych celów. Tworzenie produktów i usług, które wykorzystują inteligencję sieci osób i innych połączonych obiektów, wymaga również zmian w sposobie myślenia, łącząc produkty z platformami odpowiedzialnymi za komunikację.

 

 

Jak Internet Przedmiotów zmieni media społecznościowe

- Świadoma prywatność: jest wielu uznanych komentatorów, którzy twierdzą, że prywatność w erze cyfrowej jest anachronizmem który zostanie odrzucony ponieważ coraz częściej umieszczamy swoje dane osobowe online za pomocą cyfrowych urządzeń i usług. Prywatność prawdopodobnie nie przestanie istnieć, ale coś innego zajmie jej miejsce. W dobie społecznego internetu rzeczy będziemy mieli możliwość dzielenia się każdym aspektem naszego życia bez względu na to, jak mało jest ona istotna. Prywatność nie umrze, koncepcja prywatności osób po prostu staje się bardziej wyrafinowana w erze cyfrowej.

- Zdrowie: Internet rzeczy zmieni media społeczne w dziedzinie opieki zdrowotnej. Pacjenci będą mogli łatwo i wygodnie skontaktować się z najlepszymi lekarzami i pracownikami służby zdrowia korzystając z narzędzi społecznościowych. Pracownicy służby zdrowia z kolei będą dobrze poinformowani o naszym stanie fizycznym, uzyskując dostęp do naszych danych dotyczących zdrowia, które będziemy w stanie udostępnić im szybciej i będą one bardziej rzetelne.

- Społeczność: być może najbardziej ekscytującym rozwojem jest zmiana pojęcia społeczności w internecie rzeczy. Ponieważ nasze urządzenia cyfrowe i inne połączone z Internetem obiekty mogą łączyć się wszędzie i z każdym, będziemy mogli tworzyć mikro-poziomowe społeczności skupiające kontekst przez krótkie okresy, a następnie angażować  się w inne społeczności. Takie zależne od kontekstu mikro-społeczności zapewnią bogatsze doświadczenie życia i dokładniej odzwierciedlają skomplikowane osobowości ludzi, w ich codziennym życiu. Wyobraźmy sobie inteligentne urządzenia turystyczne, sugerujące automatycznie propozycje dla klientów w oparciu o ich wcześniejsze działania i interakcje społeczne. Internet rzeczy pozwala ludziom być bardziej społecznymi w bardzo bezpiecznym dla nich znaczeniu.

- Relacje z firmami: gdy coraz więcej urządzeń i usług stanie się częścią cyfrowego ekosystemu, ludzie będą generować stale rosnące ilości danych, zapewniając firmom wyjątkową okazję do zrozumienia w niespotykanym dotąd zakresie i szczegółach postaw i zachowań ludzi. Firmy będą mieć możliwość zrozumienia w jaki sposób ludzie współdziałają ze swoim otoczeniem fizycznym.

 

Radosław Gołąb

 

 

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito