XXVI Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ), która zrzesza rektorów reprezentujących polskie publiczne wyższe szkoły zawodowe, odbyła się tym razem w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. W obradach uczestniczyli Wicepremier Jarosław Gowin oraz Sekretarz Stanu w MNiSW prof. dr hab. Aleksander Bobko - zaproszeni przez rektora PWSZ w Krośnie, prof. dr hab. Grzegorza Przebindę.
Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin, Sekretarz Stanu w MNiSW prof. dr hab. Aleksander Bobko i Rektor PWSZ w Krośnie prof. dr hab. Grzegorz Przebinda
Rektorzy i Prorektorzy niemal wszystkich publicznych wyższych szkół zawodowych zawitali do Krosna już 29 marca. Tego dnia odbyło się posiedzenie Prezydium KRePSZ, rozpoczynające niezwykle intensywny cykl spotkań i posiedzeń plenarnych.
Przy stole prezydialnym Przewodniczący Prezydium KRePSZ, Rektor PWSZ w Oświęcimiu prof. dr hab. Witold Stankowski oraz Rektor PWSZ w Krośnie prof. dr hab. Grzegorz Przebinda. Przemawia Prezydent Krosna Piotr Przytocki
W dniu 30 marca miały miejsce sesje plenarne, poświęcone przede wszystkim wypracowaniu listy problemów, jakie przed uczelniami stawia obecny rynek pracy i edukacji, także tych, które powiązane są z tworzeniem nowych ram prawnych szkolnictwa wyższego. W czwartkowym posiedzeniu uczestniczyli: Prezydent Krosna Piotr Przytocki, starosta krośnieński Jan Juszczak, posłanka na Sejm RP Joanna Frydrych, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Podkarpacki Wicekurator Oświaty Stanisław Fundakowski oraz redaktor naczelny „Forum Akademickiego” Piotr Kieraciński.
Przedstawiciele instytucji samorządowych i parlamentarzyści z regionu
Posłanka Joanna Frydrych i poseł Piotr Babinetz
Spotkanie w gronie przedstawicieli najwyższych władz uczelni zawodowych z całego kraju było także okazją do podzielenia się sukcesami, ale również wspólnymi problemami i sprawdzonymi sposobami ich przezwyciężania. Sesje plenarne zakończono przyjęciem sprawozdania Prezydium KRePSZ z działalności w 2016 roku. Przybyli z różnych, niekiedy bardzo odległych regionów Polski, uczestnicy Konferencji, zwiedzili po południu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, gdzie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o początkach wydobycia ropy naftowej w Karpatach, a także zapoznali się z XIX i XX wiecznymi urządzeniami wiertniczymi i eksploatacyjnymi oraz z życiorysem patrona muzeum. Każdy miał okazję zanurzyć palce w surowej ropie i zobaczyć wciąż funkcjonujące szyby naftowe sprzed półtora wieku.
Obradujący rektorzy i prorektorzy uczelni z Głogowa, Tarnowa, Sanoka i Przemyśla
Obrady pierwszego dnia konferencji, głos zabiera Rektor PWSZ w Płocku prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Słodki
Wieczór zakończył się oficjalną kolacją, z udziałem Wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr. Jarosława Gowina. Kolację umilały Przyśpiewki krośnieńskie i nie tylko w wykonaniu grupy wokalnej Zespołu Pieśni i Tańca PWSZ w Krośnie pod przewodnictwem dr. Janusza Boczara.
Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin z nowym przekładem "Mistrza i Małgorzaty" autorstwa rodziny Przebindów
Wicepremier Jarosław Gowin dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej PWSZ w Krośnie
Uczestnikom Konferencji przedstawiona została ekspertyza, wykonana na zlecenie Prezydium KRePSZ, opisująca stan i zagrożenia PWSZ-ów, w kontekście historycznym oraz w świetle obowiązującej Ustawy o szkolnictwie wyższym. Ekspertyza została wykonana przez zespół pod przewodnictwem dr Małgorzaty Legiędź-Gałuszki – Rektor PWSZ we Włocławku. Poszczególne części opracowali dr Artur Zimny – prorektor ds. kształcenia PWSZ w Koninie, dr nauk prawnych Robert Musiałkiewicz – prorektor ds. nauczania i studentów PWSZ we Włocławku i dr hab. Piotr Zariczny – PWSZ we Włocławku.
Dr Artur Zimny – prorektor ds. kształcenia PWSZ w Koninie
Dr Robert Musiałkiewicz – prorektor ds. nauczania i studentów PWSZ we Włocławku
Zaprezentowane dane statystyczne i zestawienia nadały odpowiedni kontekst podejmowanej w dalszej części dyskusji, która przybrała charakter konsultacji proponowanych dla PWSZ-ów rozwiązań, jakie mają się znaleźć w nowej Ustawie o szkolnictwie wyższym, nad którym obecnie pracuje zespół specjalistów z MNiSW. Zarówno Wicepremier Jarosław Gowin, jak i wiceminister Aleksander Bobko, w odpowiedzi na przedstawione w prezentacji postulaty przedstawicieli PWSZ-ów, a także na zadawane pytania, odpowiadali bardzo rzeczowo, przedstawiając rozwiązania, jakie znajdą się w ostatecznym projekcie nowej ustawy. Wiele z tych propozycji, wpisuje się w oczekiwania środowiska akademickiego publicznych szkół zawodowych, a nawet niekiedy te oczekiwania wyprzedza. Najistotniejszym z proponowanych zapisów jest likwidacja minimów kadrowych w obecnej postaci.
Obrady Konferencji w Sali Senackiej PWSZ w Krośnie
Wicepremier dr Jarosław Gowin oraz Sekretarz Stanu w MNiSW prof. dr hab. Aleksander Bobko
Wicepremier dr Jarosław Gowin, prof. dr hab. Grzegorz Przebinda oraz Piotr Müller doradca Wicepremiera Jarosława Gowina
W przerwie sesji plenarnych obecność na Konferencji została upamiętniona zdjęciem przed Rektoratem. Uczestnicy Konferencji podjęli na zakończenie uchwałę rekomendującą zmianę nazwy PWSZ na Publiczne Uczelnie Zawodowe.
Na szczególne podkreślenie zasługuje atmosfera obrad, toczonych w poczuciu potrzeby wypracowania dobrych rozwiązań dla uczelni zawodowych, których ogromne znaczenie dla środowisk lokalnych było w dyskusji wielokrotnie podkreślane. Uczestnicy debaty zgodzili się, że znajdują się po tej samej stronie. Wspólnym zadaniem wszystkich obecnych jest dążenie do porozumienia w sprawach dotyczących szkolnictwa wyższego.
Słowo „porozumienie” pojawiło się także w wyjątkowym kontekście, za sprawą osób zasiadających przy stole prezydialnym. Obok siebie znaleźli się jednocześnie uczniowie wielkiego orędownika dialogu ks. prof. Tischnera: dr Jarosław Gowin, prof. dr hab. Aleksander Bobko i gospodarz spotkania prof. dr hab. Grzegorz Przebinda. Ważne było również i to, że trójce, wywodzących się z Krakowa uczniów ks. prof. Tischnera towarzyszył Przewodniczący Prezydium KRePSZ i jednocześnie rektor PWSZ w Oświęcimiu prof. dr hab. Witold Stankowski, również związany z Krakowem. W ten oto sposób został symbolicznie zobrazowany związek PWSZ-ów ze środowiskiem akademickim.
Ostatnim akcentem Konferencji było wspólne zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła. Uczestnicy zaznajomili się nie tylko z historią przemysłu szklarskiego w Krośnie, ale również z obecnie stosowanymi technikami wytapiania i zdobienia przedmiotów ze szkła.
Kończące Konferencję zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła
Ufamy, że wszyscy nasi goście, zapamiętają pobyt w Krośnie nie tylko ze względu na niezwykle ważne rozmowy i ustalenia, dotyczące zapisów przyszłej ustawy. Liczymy, że ich wspomnienia będą pełne dobrych wrażeń i pozytywnych inspiracji, które w przyszłości zaowocują ponownymi odwiedzinami naszego gościnnego Krosna.
Wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, dzieląc się w życzliwych rozmowach doświadczeniami, serdecznie dziękujemy.