Szczególnym dniem dla uczestników kursu zielarskiego, prowadzonego w minionym roku akademickim w krośnieńskiej PWSZ, była sobota – 20 sierpnia br. Tego dnia, krótko po godzinie 14.00, otrzymali oni, z rąk dr Małgorzaty Świdrak, dyrektora Niepublicznego Ośrodka Dokształcania przy PWSZ w Krośnie, świadectwa ukończenia kursu Zielarz-Fitoterapeuta. Uczestników przywitał JM Rektor PWSZ w Krośnie prof. dr hab. Grzegorz Przebinda.
Wręczenie świadectw poprzedziły wykłady z cyklu Ludzie z pasją.
Prof. dr hab. inż. Antoni Szumny z wykładem Analityczne problemy zielarzy wprowadził słuchaczy w bogactwo substancji chemicznych wytwarzanych przez rośliny, wielość przemian metabolicznych, dokonujących się w ich komórkach, a także w trudności związane z próbami syntezowania tych związków w warunkach laboratoryjnych.
Równie znakomity wykład wygłosił jak zawsze dr Henryk Różański Grzyby lecznicze lasów krośnieńskich, przedstawiając zgromadzonym na sali uczestnikom, wybrane gatunki grzybów, występujących w lasach okolic Krosna, podając nie tylko ich opisy morfologiczne, właściwości i charakterystykę systematyczną, ale również bieżące i historyczne zastosowania poszczególnych gatunków i substancji w nich obecnych.
Konferencję zakończyła dyskusja, w której poruszono szereg zagadnień zasygnalizowanych w wykładach, rozmawiano również o rozwoju kształcenia zielarskiego w krośnieńskiej Uczelni oraz o perspektywach zielarstwa w ogóle. Na zakończenie konferencji głos zabrała, uczestnicząca w wykładach Pani Alicja Zając, Senator RP.
W dniu poprzedzającym uczestnicy kursu wzięli udział w warsztatach terenowych z zakresu zielarstwa, fitochemii, farmakognozji, fitotoksykologii, botaniki i fitoterapii, spacerując wzdłuż potoku Panna.
W wędrówce do Zyndranowej, po wodzie i kamieniach, uczestniczyło ponad 300 osób zainteresowanych wiedzą przyrodniczą, znajomością występowania i właściwości dzikich roślin. Warsztaty poprowadził dr Henryk Różański przy wsparciu prof. dr hab. inż. Antoniego Szumnego, o. dr Marcelina Pietryi, dr inż. Janusza Kilara, dr inż. Anny Pietrasz i dr Dominika Wróbla.
Na bardzo zmęczonych uczestników czekało ognisko w Stasianem, wspólne pieczenie kiełbasy i dzielenie się wrażeniami całego dnia.