1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie było największą i najbardziej krwawą walką zbrojną żołnierzy Armii Krajowej przeciwko niemieckiemu okupantowi. Strategicznym celem była próba ratowania powojennej suwerenności oraz przedwojennego kształtu granic państwowych. Do walk powstańczych przystąpiły wszystkie formacje zbrojne działające wówczas w Warszawie. Zaplanowane jako krótkotrwała walka, przerodziło się w zryw powstańczy mieszkańców stolicy. Udział w nim wzięło blisko 50 tysięcy żołnierzy. Mimo niezłomnej ofiarności, zapału i męstwa nie miało szans powodzenia i po 63 dniach samotnej walki Warszawa musiała się poddać.
Powstanie Warszawskie było heroicznym czynem, niewielu dla wielu, który miał wstrząsnąć sumieniem świata.
Powstanie Warszawskie upadło, jednak jego idea żyje w Polsce do dzisiaj. Jego legenda umacnia w Narodzie ducha nadziei, który dał początek demokratycznym przemianom 1989 roku. Powstanie nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.
Kiedy 1 sierpnia o godz. 17.00 zawyją syreny by przypomnieć o tym, że 72 lat temu wybiła godzina "W" rozpoczynająca tę wielką bitwę o Polskę i o Europę, bez względu na to co będziemy robili, przystańmy na chwilę i pomyślmy o tych, którzy oddali swe życie za wolną Polskę.