start

Aktualności

Odkrywanie zabytków dukielskiego rynku

21-07-2016

 

 
 
 
 
Na przełomie czerwca i lipca br. grupa pracowników i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Pigonia w Krośnie w ramach praktyk wakacyjnych przeprowadziła odkrywkowe badania archeologiczne na dukielskim rynku.
 
 
 
Prace były prowadzone w oparciu o porozumienie pomiędzy Gminą Dukla, a PWSZ w Krośnie i posłużą do realizacji programu rewitalizacji zespołu rynkowego planowanego przez Gminę. Prace nadzorowane były przez archeologa dr. Wojciecha Pasterkiewicza z Łęk Dukielskich, ze strony krośnieńskiej Uczelni powtórne, precyzyjne badania georadarowe wybranych sektorów płyty rynku prowadziła Pani dr inż. Bernadeta Rajchel z Zakładu Inżynierii Środowiska.
 
 
 
Odwierty geotechniczne wiertnicą mechaniczną, przy udziale naszych studentów, wykonał dr inż. Bartłomiej Czado z Zakładu Budownictwa, a całość prac koordynował autor koncepcji i realizowanego obecnie projektu budowlanego rewitalizacji rynku mgr inż. arch. Marek Gransicki również z Zakładu Budownictwa – poza kadrą w pracach uczestniczyła grupa sześciorga studentów Zakładu Budownictwa. Niniejsze badania miały na celu spenetrowanie pokrycia gruntowego, głębokości posadowienia i sprawdzenia stanu technicznego sklepień obmierzonych wcześniej piwnic, które rozciągają się wzdłuż całej zachodniej pierzei rynkowej - przy okazji udało się odkryć dwie zapomniane piwnice, które od lat spoczywały pod ziemią odcięte od użytkowania i częściowo zasypane.
 
 
Wyjaśniono również przyczynę zapadliska, które dekady temu omal nie pogrzebało autobusu. Zebrane fakty i opowieści mieszkańców pozwoliły stworzyć nowy obraz fragmentu historycznego miasteczka na Trakcie Węgierskim, który niebawem zostanie zaprezentowany w postaci dokumentacji projektowej do realizacji oraz hipotetycznej rekonstrukcji o wiele już precyzyjniejszej i opartej o rzeczowe przesłanki niż dotychczasowe szkice architekta z PWSZ prezentowane wcześniej m.in. w programie „Kroniki Zwiadowców Historii – Było nie minęło” wyemitowanym w telewizji publicznej.
W projekcie rewitalizacji rynku przyjęto założenie udostępnienia zachowanych piwnic do ruchu turystycznego, dlatego sprawdzenie możliwości takiego pomysłu było kwestią kluczową dla całej koncepcji rewitalizacji. Udział studentów w pracach badawczych jest tym cenniejszy, że pozwala na odkrywanie zapomnianej historii, styk z innymi epokami oraz praktyczne nabywanie doświadczeń w unikatowym przedsięwzięciu budowlanym lokalnej młodzieży. To ich wysiłek i umiejętności pozwolą w przyszłości zrealizować ciekawy projekt, z którym będą mogli się utożsamiać. Na chwilę obecną prace penetracyjne w terenie zostały zakończone, a grupa studencka pracuje nad przeniesieniem na papier wyników badań, które wraz z raportem archeologicznym dr Pasterkiewicza wzbogaci zasoby krośnieńskiej Delegatury Służby Ochrony Zabytków o nowe informacje o zabytkach jednego z najciekawszych podkarpackich miasteczek. Wyniki tych prac przedstawimy Państwu w kolejnym artykule. 
 
lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito