W PWSZ w Krośnie debatowali lekarze
04-05-2016
Choroby tarczycy to grupa schorzeń, która w zależności od rodzaju choroby i stadium rozwoju jest domeną lekarzy internistów lub lekarzy chirurgów. Do rozwoju wielu chorób gruczołu tarczycy predysponuje niedobór jodu. Rozmieszczenie stężenia jodu na terenie Polski jest zróżnicowane a tereny Podkarpacia i Małopolski są znane już od końca XIX wieku jako obszar o bardzo niskiej zawartości tego mikroelementu. W tym kontekście temat zorganizowanej konferencji w sobotę 23 kwietnia br. Choroby tarczycy – aktualne standardy leczenia zachowawczego i wskazania do leczenia operacyjnego z pewnością nie był przypadkowy.
Konferencja została zorganizowana z inicjatywy krośnieńskich chirurgów, onkologów i Towarzystwa Chirurgów Polskich Oddział Podkarpacki, w jej zorganizowanie włączyła się także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Nadzór merytoryczny nad jej przygotowaniem sprawował dr n. med. Jan Wojciech Wroński, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. JP II w Krośnie.
Obecność zaproszonych gości, wybitnych ekspertów tematu m.in. prof. dr hab. n. med. Alicji Hubalewskiej-Dydejczyk, dr hab. n. med. Marcina Barczyńskiego oraz prof. dr hab. n. med. Macieja Modrzejewskiego nadała konferencji charakter naukowy. Głównym celem konferencji było przedstawienie aktualnych standardów leczenia zachowawczego i operacyjnego chorób tarczycy oraz wyników stosowania neuromonitoringu IONM w operacjach tarczycy a także ukazanie, iż leczenie pacjenta ze zdiagnozowaną chorobą tarczycy jest interdyscyplinarne i powinno opierać się konsultacje wielu specjalistów. Istotnym elementem jest także sprawowanie opieki pielęgniarskiej wobec pacjenta podanego terapii, zakres tej problematyki przedstawiał dr n. med. Tadeusz Paweł Wasilewski, pracownik Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ Krosno.
Konferencja, spotkała się bardzo dużym zainteresowaniem, obecni byli z ramienia Uczelni, pan prof. dr hab. Zbigniew Barabasz, prorektor ds. studiów, pan kanclerz mgr Franciszek Tereszkiewicz, z ramienia szpitala pan dyrektor dr inż. Piotr Lenik.
Przybyli lekarze i pielęgniarki pracujący w szpitalach województwa podkarpackiego oraz pracownicy i studenci kierunku pielęgniarstwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Wśród zebranych była także liczna grupa mieszkańców Krosna i okolic zainteresowanych tematyką ze względu na swoje doświadczenia z chorobą.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w
galerii
(RR)