I FORUM Nowoczesna szkoła ponadgimnazjalna i uczelnia – w poszukiwaniu wspólnych idei
12-11-2014
I FORUM
Nowoczesna szkoła ponadgimnazjalna i uczelnia – w poszukiwaniu wspólnych idei
4 listopada 2014 roku z inicjatywy naszej Uczelni odbyło się I międzyszkolne regionalne Forum Nowoczesna szkoła ponadgimnazjalna i uczelnia – w poszukiwaniu wspólnych idei. Przedsięwzięcie to miało na celu integrację środowiska szkolnego i uczelnianego wokół wspólnych problemów i dobrych praktyk edukacyjnych, a także społecznych realizowanych we wszystkich uczestniczących w Forum instytucjach. Zaproszenie do wzięcia udziału w dyskusji przyjęło wielu uczniów i wychowawców, a także opiekunów z zaprzyjaźnionych z naszą uczelnią szkół.
Gościliśmy grupy z prezentacjami i wystąpieniami, a także zespoły uczniowskie, które bacznie przysłuchiwały się wystąpieniom. Gości powitał Jego Magnificencja rektor PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie prof. dr hab. Grzegorz Przebinda. Debacie przysłuchiwali się także mgr Franciszek Tereszkiewicz - kanclerz PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie oraz Dyrektor Instytutu Politechnicznego dr Dominik Wróbel.
W Forum czynny udział wzięli reprezentanci następujących szkół z Podkarpacia:
II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie
Kinga Dziepak i Dominika Moskal wraz z Panią Anną Przybyłowicz z prezentacją na temat innowacji i akcji społecznych prowadzonych w ich szkole;
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach - grupa 38 uczniów z opiekunami: Bożeną Adamowicz i Wincentym Skwarkiem
Pan Wincenty Skwarek wystąpił z prezentacją dotyczącą działań innowacyjnych stosowanych w szkole w Kołaczycach.
Zespół Szkół nr 4 w Jaśle – grupa 24 uczniów z mgr Urszulą Budziak - wicedyrektor ZS nr 4 w Jaśle
Pani Urszula Budziak wygłosiła prelekcję na temat dobrych praktyk stosowanych w szkole, którą zarządza.
Zespół Szkół w Brzostku – grupa 7 uczniów z opiekunem Panią Ewą Czyrnią
Uczennice: Joanna Boroń, Kinga Chodór i Natalia Gil z Zespołu Szkół w Brzostku wystąpiły z prelekcją pt. Prezentacja z zakresu profilaktyki raka, cukrzycy i chorób cywilizacyjnych.
Zespół Szkół nr 2 w Dukli
Dyrektor szkoły Pan mgr Jan Drajewicz podzielił się spostrzeżeniami ze swoich doświadczeń z zarządzania szkołą.
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie – 4 uczniów z Panią dyrektor Anetą Kowalkowską
Zespół Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza w Sanoku – 12 uczniów z Paniami: Jolantą Kosz i Anną Florko-Przybylską.
Zespół Szkół w Czudcu – 15 uczniów z opiekunem Panem Krzysztofem Zandeckim
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Szpetnara w Krośnie – 18 uczniów z opiekunem Panią Danutą Gnap
Na Auli Kampusu Politechnicznego przy ulicy Dmochowskiego zgromadziło się ponad stu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu podkarpackiego i Krosna. Ich opiekunowie zadbali o właściwe przygotowanie się do wystąpień. Forum zostało poprzedzone wykładem doktora Karola Trojanowicza pod tytułem Nowe źródło energii. Całość poprowadził Kierownik Zakładu Filologii Rosyjskiej, doktor Bartosz Gołąbek.
W drugiej części forum uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych czyli laboratoriach. Uczniowie i opiekunowie mogli wybierać spośród kilku ciekawych propozycji.
1. Zdrowa woda? - chromatograficzna analiza wód mineralnych - dr Karol Trojanowicz
2. Strącanie, rozpuszczanie, krystalizacja – dr Mikhael Hakim
3. Alchemia ukryta w kosmetykach – dr inż. Anna Pietrasz, dr inż. Magdalena Kilar
4. Napoje musujące – zrób to sam – dr Henryk Różański
5. Tajemnice jajka kurzego – dr inż. Janusz Kilar
Grupa 16 uczniów z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle z klas o profilu informatycznym wzięła w tym czasie udział w warsztatach informatycznych.
Wszystkie ww. zajęcia prowadzone były przez pracowników uczelni – doktorów i wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach.
Serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół, uczniom i ich opiekunom za udział w I międzyszkolnym regionalnym Forum Nowoczesna szkoła ponadgimnazjalna i uczelnia – w poszukiwaniu wspólnych idei. Mamy nadzieję na kolejne miłe spotkanie przy okazji drugiej edycji Spotkań z Nauką.