start

Mechanika i budowa maszyn

Kierunek Mechanika i budowa maszyn

Studia trwają 7 semestrów i kończą się nadaniem tytułu inżyniera (studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne).

Zdobędziesz wiedzę i umiejętności dotyczące budowy, wytwarzania i ekspoatacji nowoczesnych maszyn w aspekcie ich niezawodności i bezpieczeństwa. Możesz zostać specjalistą w zakresie obrabiarek sterowanych numerycznie, mechaniki samochodowej lub mechaniki lotniczej. Istnieje też możliwość zrobienia pierwszego kroku w zakresie pilotażu. Do zatrudnienia na atrakcyjnych stanowiskach pracy czy prowadzenia własnej działalności gospodarczej przygotujesz się wybierając jedną ze specjalności (wybór w trakcie studiów):

- Obrabiarki sterowane numerycznie
- Mechatronika i diagnostyka samochodowa
- Mechanika lotnicza
- Projektowanie i wytwarzanie w środowisku wirtualnym (nowa specjalność)

Więcej informacji

Warunki i tryb rekrutacji:

Egzamin maturalny (nowa matura) - konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych.

Egzamin dojrzałości (stara matura) – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego, języka obcego i matematyki albo fizyki albo chemii albo informatyki.

Z pominięciem postępowania rekrutacyjnego o przyjęcie na studia ubiegać się mogą laureaci i finaliści stopnia centralnego i okręgowego olimpiady matematycznej, fizycznej, chemicznej, informatycznej, astronomicznej, wiedzy technicznej.

Harmonogram rekrutacji

 

 PRZEJDŹ DO ELEKTRONICZNEJ REJESTRACJI NA STUDIA

 

Inżynier królem – przeczytaj koniecznie

 

W cenie są inżynierowie. Zarówno ci od jakości produktów, jak i specjaliści od produkcji, utrzymania ruchu, automatycy, robotycy. Zatrudniają ich nie tylko nowe firmy produkcyjne, które w ostatnich miesiącach powstały w Specjalnych Strefach Ekono­micznych, lecz także działające od lat spółki z branży górniczej, stalowej i opakowań. Warunkiem zatrudnienia jest jednak dobra znajomość najnowszych technologii i języków, bo produkcja, żeby podnieść się z za­paści, musi zwiększyć konkurencyjność i cały czas szukać nowych rynków zbytu - wyjaśnia Artur Ra-gan z agencji Work Express.

Średnie miesięczne wynagro­dzenie polskiego inżyniera wynosi ok. 5 400 zł brutto, ale tak jak w przypadku informatyków wiele zależy od doświadczenia i lokalizacji. Ci zaraz po studiach mogą liczyć na ok. 3-3,5 tys. zł brutto, a ci z kilkunastoletnim doświadczeniem na 7-10 tys. zł brutto. Jednak już zarobki inżynierów tzw. starej daty działających w zawodzie ponad 20 lat wyraźnie spadają. Z raportu Sedlak&Sedlak wynika, że inżynierowie pracujący od 21 do 30 lat zarabiają średnio 6,2 tys. zł brutto, zaś ci ze stażem przekraczającym 31 lat - 5,7 tys. zł brutto.

 

W ostatnich miesiącach ruszyły procesy rekrutacyjne w branży motoryzacyjnej. Na początku sierpnia zaczął się nabór pracowników do nowego zakładu międzynarodowego koncernu BASF w Środzie Śląskiej. Będzie to największa w Europie fabryka katalizatorów spalin w Europie, w której pracę znajdzie docelowo 400 osób. Firma szuka m.in. inżynierów mechaników i elektryków, techników, operatorów maszyn, laborantów, analityków finansowych. Wkrótce zaś ruszy nabór robotników do produkcji. Jesienią zacznie się również rozruch w nowej fabryce amerykańskiego koncernu Dayco w Ty­chach, produkującej elementy do silników samochodowych. Poszukiwani są m.in. różnej specjalności inżynierowie, a także wykwalifikowani pracownicy - przede wszystkim osoby z wiedzą w dziedzinie obróbki skrawaniem, obróbki plastycznej metali oraz obróbki gumy.

zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito