start

Do poczytania

Co wiemy o Estonii? Czyli poznajemy świat z Erasmusem.

10-05-2014

Co wiemy o Estonii? Czyli poznajemy świat z Erasmusem.

W dniach 23-30.04 mgr Paulina Balandyk przebywała na Uniwersytecie w Tallinie (est. Tallinna Ülikool) w Estonii w ramach programu Erasmus. Podczas wyjazdu mgr Balandyk realizowała ze studentami estońskiej uczelni zajęcia dydaktyczne oraz przeprowadziła warsztaty metodyczne dla wykładowców i nauczycieli języka rosyjskiego jako obcego. Zajęcia ze studentami opierały się o materiały opublikowane w podręczniku Русский язык: культура речи и письма в деловом общении, którego współautorką jest magister Paulina Balandyk.

Zajęcia przebiegły pomyślnie i studenci bardzo aktywnie pracowali oraz wykazywali zainteresowanie tematem rosyjskiego języka biznesu. Jak sami przyznali, na ich uniwersytecie brakuje takiego przedmiotu oraz interaktywnych metod nauczania na zajęciach z języka. Warsztaty metodyczne dla nauczycieli również dotyczyły rosyjskiego języka biznesu. Zostały na nich przedstawione przez mgr Balandyk m.in. wskazówki metodyczne dotyczące pracy nad językiem biznesu oraz program nauczania tego aspektu języka realizowany w PWSZ im. S. Pigonia w Krośnie. Warsztaty stały się okazją do wymiany doświadczeń dydaktycznych oraz problemów z jakimi borykają się nauczyciele języka rosyjskiego jako obcego.

Jeśli chodzi o sam Uniwersytet w Tallinie, to z radością należy stwierdzić, iż nasz  krośnieński PWSZ wcale nie odstaje od estońskiej uczelni jeśli chodzi o bazę dydaktyczną. Porównując, można stwierdzić, iż budynki naszej uczelni wyglądają jak na europejskie standardy przystało, a sale są równie dobrze wyposażone jak w stolicy Estonii. W Tallińskim Uniwersytecie rzuca się jednak w oczy wszechobecność sprzętów komputerowych.

Studenci na zajęciach otoczeni są laptopami, tabletami, smartfonami, itp. "pomocami naukowymi", z których bez ogródek korzystają podczas zajęć w celu poszukiwania informacji, gdyż korzystają z bezpłatnego Wi-Fi. Nie każdy wie, że Estonia Internetem stoi i nazywana jest często E-stonią. Okazuje się, że w Estonii jest grubo ponad tysiąc publicznych dostępnych dla wszystkich miejsc z bezprzewodowym dostępem do sieci. Biorąc pod uwagę, że w tym kraju mieszka mniej osób jak w Warszawie, to ilość tych miejsc jest naprawdę imponująca. Przez Internet w Estonii można wyrobić np. paszport, wypełnić PIT, a nawet głosować. Należy pamiętać, że to w Estonii narodził się program Skype.

Oprócz naukowej strony wyjazdu, Erasmus to okazja do zwiedzenia miasta i okolic, odpoczynku na bałtyckich plażach i przekonania się, że Bałtyk końcem kwietnia jest wciąż bardzo zimny.

Tallińska Starówka znana jest ze świetnie zachowanej średniowiecznej architektury. Tallińskie stare miasto zostało w 1997 wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa UNESCO. Z zabudową starego miasta kontrastują szklane i stalowe wieżowce tallińskiego city, co sprawia, że Tallin nosi miano najnowocześniejszego miasta Europy. Na ulicach można usłyszeć i język rosyjski, i estoński, z przewagą tego pierwszego, a oprócz tego Estończycy doskonale radzą sobie z angielskim.

Jak powszechnie wiadomo, walutą obowiązującą w Estonii od 2011 roku jest euro, co podczas zakupów daje się odczuć. Estonia jest najbardziej wysuniętym na północ krajem bałtyckim, graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

By dowiedzieć się więcej o Estonii i innych krajach, zachęcam wszystkich do korzystania z programu Erasmus, poznawania świata i zdobywania nowych doświadczeń!

mgr Paulina Balandyk

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito