start

Wykłady Polska i jej sąsiedzi

20. Robert Portius wraca do domu

24-02-2020

 

 

 

23 stycznia 2020 roku JM Rektor prof. Grzegorz Przebinda i prof. Władysław Witalisz wzięli udział w otwarciu wystawy o Robercie Portiusie w Centralnej Bibliotece w Edynburgu, stolicy Szkocji. To już trzeci etap podróży tej wystawy, przygotowanej przez Uczelnię w Krośnie we współpracy ze szkockim University of the Highlands and Islands, Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszeniem Portius. W 2019 roku z historią krośnieńskiego Szkota – opowiedzianą na sześciu panelach wystawowych – mogli się zapoznać mieszkańcy Inverness i Aberdeen.

Wystawa w stolicy Szkocji została zorganizowana we współpracy ze  Szkocko-Polskim Towarzystwem Kulturalnym oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Edynburgu. Uroczystość otwarcia wystawy zaszczycili swoją obecnością Konsul Generalny RP – Ireneusz Truszkowski, Konsul Honorowa RP w Szkocji i założycielka  Związku Polaków w Inverness – Zosia Wierzbowicz-Fraser, prezeska Szkocko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego – Izabella Brodzińska, oraz wiceprezes Towarzystwa – Keith Mullins-MacIntyre, który wystawę otworzył. Krosno było reprezentowane w Szkocji również przez prezesa Stowarzyszenia Portius i radnego miejskiego – Zbigniewa Ungeheuera, który od wielu lat promuje postać Roberta Portiusa. Już w dniu inauguracji wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. W spotkaniu otwierającym wzięło udział prawie sto osób, zarówno Szkotów, jak i zamieszkałych w Edynburgu Polaków.

W swych wystąpieniach profesorowie Witalisz i Przebinda opowiedzieli o historii powstania wystawy o Robercie Portiusie i o udziale krośnieńskiej Uczelni w badaniach nad tą niezmiernie ciekawą postacią. W 2018 roku PWSZ w Krośnie była bowiem organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej kontaktom szkocko-polsko-węgierskim w XVII wieku, a w 2019 ukazała się temu poświęcona monografia „Robert Wojciech Portius – krośnieński mieszczanin, kupiec i fundator: studia z dziejów diaspory szkockiej na ziemiach Rzeczpospolitej oraz relacji polsko-węgierskich w dobie nowożytnej” pod redakcją Piotra Łopatkiewicza, Grzegorza Przebindy i Władysława Witalisza.

Otwarcie wystawy miało charakter zarówno naukowy, jak i kulturalny. Prof. David Worthington, Dyrektor Instytutu Historii z University of the Highlands and Islands w Dornoch, z którym nasza uczelnia utrzymuje bliskie kontakty od kilku lat, wygłosił wykład o szkockiej emigracji do Europy środkowej i wschodniej w XVI i XVII wieku. W przerwach miedzy wystąpieniami rozbrzmiewała muzyka Chopina i Liszta w wykonaniu edynburskiego pianisty Johna Patricka Willmetta.

Z Edynburga wystawa pojedzie jeszcze do Glasgow, gdzie historią Portiusa zainteresowany jest tamtejszy uniwersytet. 

Autorami wystawy sponsorowanej przez PWSZ w Krośnie są Piotr Łopatkiewicz, Zbigniew Ungeheuer i Władysław Witalisz. Przy tworzeniu tekstu angielskiego współpracował David Worthington, a oprawą graficzną zajął się Jacek Wnuk. Autorami zdjęć są Jacek Wnuk, Piotr Grudysz, Adrian Krzanowski i Piotr Łopatkiewicz.

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito