start

Wykłady Polska i jej sąsiedzi

12. "Polska i jej sąsiedzi": krakowskie spotkanie z Natalią Sołżenicyn

23-05-2017

 

 

W czwartek 18 maja 2017 roku - dokładnie w dniu urodzin Jana Pawła II - Uniwersytet Jagielloński miał zaszczyt gościć w swoich murach panią Natalię Sołżenicyn. Wdowa po wybitnym rosyjskim pisarzu i nobliście, Aleksandrze Sołżenicynie (1918–2008), przyjechała do Polski na zaproszenie rektora UJ, prof. dra hab. med. Wojciecha Nowaka, oraz rektora PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, prof. dra hab. Grzegorza Przebindy. Wydarzenie to mogło się dokonać w związku z inicjatywą i staraniami rektora PWSZ w Krośnie profesora Grzegorza Przebindy, który w marcu bieżącego roku, występując na konferencji poświęconej Aleksandrowi Sołżenicynowi w Moskwie, osobiście wręczył Natalii Dmitrijewnie zaproszenie do odwiedzenia Krakowa oraz Krosna.

prof. Grzegorz Przebinda oficjalnie zaprasza Natalię Dmitriewnę Sołżenicynę do odwiedzenia Polski (Moskwa, marzec 2017)

Wystąpienie Natalii Sołżenicyn miało miejsce w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród zgromadzonych gości byli między innymi Aleksandra Kurczab-Pomianowska, wdowa po Jerzym Pomianowskim, tłumaczu na język polski Archipelagu GUŁag, dziekan Wydziału Filologicznego UJ, prof. dr hab. Elżbieta Górska, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, dr hab. Katarzyna Jastrzębska, redaktor wydawnictwa "Znak" Jerzy Illg, prof. Lucjan Suchanek i inni znakomici goście.

Wykład został poprzedzony słowem wstępnym JM rektora Wojciecha Nowaka. Opowiedział on zebranym o swoim doświadczeniu z lektury Archipelagu GUŁag, który nazwał „powiewem świeżego powietrza”. Podkreślił, że wybitne dzieło Sołżenicyna należy traktować jako przesłanie dla młodego pokolenia, aby – nauczone strasznymi doświadczeniami XX wieku – nie pozwoliło, żeby także XXI wiek upłynął pod znakiem konfliktów.

Prowadzący spotkanie JM rektor Grzegorz Przebinda podkreślił, że Sołżenicyn orientował się doskonale w sprawach polskich. Pisarz cieszył się z wyboru Karola Wojtyły na urząd papieski, popierał Solidarność, sprzeciwiał się wprowadzeniu stanu wojennego oraz próbom inwerwencji sowieckiej w Polsce. Nigdy jednak naszej Ojczyzny nie zdołał odwiedzić, co uczyniło obecność jego małżonki w Krakowie tym bardziej szczególną.

Wykład Natalii Sołżenicyn miał na celu przybliżenie słuchaczom sylwetki wielkiego pisarza: od jego pozbawionego ojca dzieciństwa, poprzez czasy studenckie w Rostowie i walkę na froncie drugiej wojny światowej, okres łagru, zesłania i wygnania, po powrót do Rosji i ostatnie lata życia w Federacji Rosyjskiej. Prelegentka zaprezentowała również wspaniałą kolekcję wyjątkowych zdjęć ilustrujących kolejne etapy życia i twórczości Sołżenicyna.

Spotkanie z Natalią Sołżenicyn było zarazem kolejnym wydarzeniem w krośnieńskim cyklu wykładowym "Polska i jej sąsiedzi", zorganizowanym wyjątkowo w samym sercu Uniwersytetu Jagiellońskiego - Auli Collegium Maius. W historycznej Auli zasiedli także związani z krośnieńską uczelnią wykładowcy i uczeni: prof. Krzysztof Pleśniarowicz, prof. Kazimierz Sikora, dr Bartosz Gołąbek, dr Adam Nowakowski, dr Leokadia Styrcz-Przebinda.

Natalia Dmitrijewna, której towarzyszyła Galina Tiurina - sekretarz fundacji im. A. Sołżenicyna, przekazała na ręce JM Rektora PWSZ w Krośnie książki i audiobooki autorstwa Aleksandra Sołżenicyna oraz dokonała pamiątkowego wpisu do Kroniki PWSZ w Krośnie.

Relacja: Adam Nowakowski, Bartosz Gołąbek

fot. Bartosz Gołąbek oraz, dzięki uprzejmości Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adam Koprowski i Anna Wojnar

 

Relacja ze spotkania na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito