W dniach 8.10.2013-9.10.2013 w Warszawie odbyła się konferencja TechCamp, podczas której wiodącym tematem była: komunikacja w organizacjach pozarządowych (NGO).
Polska edycja TechCampu została zorganizowana we współpracy pomiędzy Biurem eDyplomacji Departamentu Stanu, Ambasadą USA w Warszawie, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności (PAFW) oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). W konferencji uczestniczyli studenci III roku Dwujęzykowych studiów dla tłumaczy wraz z opiekunem.
Przez dwa dni intensywnej pracy warsztatowej powstało wiele projektów nowych rozwiązań technologicznych, które są odpowiedzią na najczęstsze i najpowszechniejsze problemy polskich organizacji pozarządowych. Dyskusje uczestników konferencji skupiały się wokół następujących tematów:
W pierwszym dniu (8.10) po otwarciu konferencji przez Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego oraz ogólnym zapoznaniu się z tematyką nastąpiła integracja wszystkich uczestników spotkania. Jedna z osób prowadzących zadawała pytania, po czym na znak aprobaty lub dezaprobaty uczestnicy przechodzili przez symboliczną granicę z jednego krańca sali na drugi. Miało to na celu ukazanie podobieństw oraz różnic poglądowych. Następnie odbyły się krótkie, kilkuminutowe prezentacje poszczególnych tematów konferencji przez prelegentów. Po zakończeniu prezentacji zostały utworzone 12 osobowe podgrupy zgodnie z tematami konferencji. Każdy uczestnik zapisywał się do wybranej przez siebie grupy tematycznej. Opiekę nad poszczególnymi podgrupami sprawowali również nasi studenci.
Po długim i intelektualnie wyczerpującym dniu zostaliśmy zaproszeni na kolację oraz koncert Natalii Przybysz w Centrum Artystycznym Skwer. Był to czas na relaks oraz wzajemną integrację uczestników konferencji TechCamp.
W drugim dniu konferencji (9.10) nadal miała miejsce praca w utworzonych dzień wcześniej podgrupach. W pierwszej części spotkania uczestnicy mieli możliwość migracji do innych podgrup w celu zdobycia dalszych informacji i skonsultowania wszelkich niejasności z wybranymi prelegentami. W finalnej części spotkania każda podgrupa miała za zadanie wypracowanie planu rozwiązań problemów wynikłych z wcześniejszych dyskusji. Konferencja została zwieńczona prezentacjami poszczególnych podgrup, które przedstawiły swoje projekty rozwiązań dla organizacji pozarządowych. Na koniec wszyscy uczestnicy konferencji zostali upamiętnieni na wspólnym zdjęciu.
Cele naszego wyjazdu zostały zrealizowane. Dzięki uczestnictwu w konferencji w znaczący sposób pogłębiliśmy naszą wiedzę w zakresie nowinek technologicznych, w pełni wykorzystaliśmy także możliwość konsultacji z obecnymi tam prelegentami. Poprzez redakcję notatek usprawniliśmy proces zbierania informacji niezbędnych do opracowania ostatecznych rozwiązań dla NGO. Mamy nadzieję, że stanęliśmy na wysokości zadania i skutecznie pomogliśmy organizatorom a nasze notatki przydadzą się wszystkim osobom zainteresowanym sprawami, które poruszano w czasie dyskusji warsztatowych.