Krewni i znajomi
Powiedz wszystkim krewnym i znajomym, że szukasz pracy. Pytaj o możliwości zatrudnienia w zakładach gdzie pracują Twoi znajomi.
Bezpośrednie kontakty z pracodawcami
Kontaktuj się z pracodawcami bezpośrednio, abyś miał okazję przedstawić swoje uzdolnienia zawodowe. Rozmawiaj z przyszłymi przełożonymi nawet, jeśli obecnie nie ma wolnych miejsc pracy. Zostaw CV i list motywacyjny.
Powiatowe Urzędy Pracy
Prowadzą szeroki rejestr oferowanych miejsc pracy. Znajdą numery telefonów pracodawców umieszczonych na liście PUP. Postaraj się o przeszkolenie (jest bezpłatne), które zwiększy twoje szanse na rynku pracy. W urzędach pracy można także zdobyć oferty pracy za granicą.
Ogłoszenia prasowe
Jest wiele gazet, które zamieszczają oferty pracy (np. poniedziałkowy dodatek do "Gazety Wyborczej", SuperNowości). Sprawdzanie ogłoszeń w prasie to jeden z najpopularniejszych sposobów poszukiwania pracy. Mamy możliwość regularnego kontrolowania ofert pracy z interesującej nas dziedziny oraz dokładnej analizy, jakie wymagania stawiane są kandydatom na poszczególne stanowiska. Z drugiej strony możemy sami zamieszczać ogłoszenia w prasie podając informacje o interesującej nas pracy. Dobrym posunięciem będzie zamieszczenie w ogłoszeniu również kilku mocnych stron naszego charakteru oraz wykształcenia, dzięki czemu potencjalny pracodawca z góry będzie wiedział jakie mamy kwalifikacje zawodowe.
Internet
Ogłoszenia o pracy znajdują się również w Internecie. Niektóre z nich widnieją tam już długo, bo z różnych powodów jakiś rodzaj pracy wielu osobom nie odpowiada. Warto jednak zadzwonić do firmy, która zamieściła ogłoszenie i zapytać o szczegóły. Podczas rozmowy może okazać się, że to jest właśnie to! Powstało wiele stron, które prowadzą rekrutację on-line. Dokumenty do takich firm należy zazwyczaj przesyłać droga mailową. Są także portale, w których można zamieszczać swoje CV. Dostęp do danych mają pracodawcy, którzy szukają pracownika w internetowej bazie osób poszukujących pracy.
Książka telefoniczna Twojego regionu
Poszukaj adresów firm, w których mógłbyś starać się o pracę.
Panorama firm Twojego regionu
Podobnie jak w przypadku książki telefonicznej, znajdziesz tu adresy i numery telefonów firm, w których możesz zapytać o pracę.
Czasopisma lub publikacje branżowe, zawodowe, związkowe
Często zamieszczają ogłoszenia i oferty pracy.
Targi i giełdy pracy
Większość targów pracy organizuje się co prawda dla studentów i młodych absolwentów, tak jak akcje rekrutacyjne i programy praktyk w niektórych dużych firmach. Ale na targi może przecież przyjść każdy. A warto choćby po to, by poznać i oferty, i wymagania różnych pracodawców.
RADA
Korzystając z wielu różnych możliwości możesz zwiększyć szanse znalezienia pracy.
Przed przystąpieniem do poszukiwania pracy niezbędne jest przygotowanie dokumentów reprezentujących naszą osobę. Pozwalają one potencjalnemu pracodawcy na wybór optymalnego - pod względem formalnym - kandydata na wolne miejsce pracy, porównanie poziomu wiedzy i doświadczenia zawodowego starających się o zatrudnienie, a często poznanie motywacji poszukującego pracy. Podstawowe dokumenty aplikacyjne to: List motywacyjny i Życiorys zawodowy (curriculum vitae).
Profesjonalnie przygotowane dokumenty osobowe ułatwiają nie tylko kontakty z pracodawcami, ale zwiększają też szansę na pozyskanie zatrudnienia. Życiorys zawodowy stanowi zestawienie Twoich danych osobowych i zawodowych, sporządzone według ściśle określonych reguł. Głównym zadaniem życiorysu jest zainteresowanie pracodawcy Twoją osobą i ułatwienie przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.
(RR)
Przydatne linki:
www.pup.rzeszow.pl/dokumenty/zasoby/6_poszukiwanie_pracy.pdf