start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Media o nas i my w mediach

01.10.2013 - Studenci PWSZ inaugurują rok akademicki

01-10-2013

 

Artykuł w portalu www.krosnocity.pl

 

Studenci PWSZ inaugurują rok akademicki

Po raz 15 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa rozpoczęła rok akademicki. Inauguracyjny wykład o gazie łupkowym wygłosił Jego Magnificencja Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka. Studenci I roku złożyli uroczyste ślubowanie.

alt

Już po raz 15 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie rozpoczęła Rok Akademicki. W uroczystości brali udział wszyscy dotychczasowi rektorzy Szkoły: prof. Janusz Strutyński, prof. Andrzej Gonet, prof. Janusz Gruchała. Ponadto uroczystość zaszczycił prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH. Obecni byli także parlamentarzyści lub ich przedstawiciele, samorządowcy (w tym prezydent Krosna, Piotr Przytocki), doradca wojewody podkarpackiego, dyrektorzy krośnieńskich szkół, a także goście zagraniczni reprezentujący zaprzyjaźnione uczelnie oraz inni zaproszeni goście reprezentujący instytucje i firmy współpracujące z PWSZ.

alt

Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda mówił o sytuacji PWSZ-tów w Polsce, o ich znaczeniu, dokonaniach, ale też barierach rozwojowych. Podkreślał przy tym znakomitą współpracę z innymi uczelniami. - Najważniejsi w naszej szkole są oczywiscie studenci. Wybierając studia w naszej szkole obdarzyliście nas wielkim zaufaniem i my tego zaufania nie zawiedziemy - mówił rektor - Mają tu państwo przestrzeń: szkołę i miasto, w której możecie się rozwijać - dodał dr Grzegorz Przebinda. Poinformował też o porozumieniach podpisanych z Akademią Górniczo-Hutniczą, z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Rzeszowskim.

alt

Przemawiali też zaproszeni goście, odczytywano listy od osób, które nie mogły przybyć osobiście. Głos zabrał również prezydent Krosna, Piotr Przytocki, który jest zarazem przewodniczącym Konwentu Szkoły. - PWSZ w Krośnie pełni istotną rolę w procesie kreowania tożsamości środowiska lokalnego. Z wielkim uznaniem odnoszę się do wszelkich działań na rzecz tworzenia dobrej i twórczej atmosfery sprzyjającej wszechstronnemu rozwojowi studentów - mówił Piotr Przytocki.

alt

- Wszyscy pragniemy aby proces kształcenia opierał się na humanistycznych wartościach, aby uwrażliwiał na Piękno, Dobro i Prawdę. Żeby kształtował ludzi dzięki którym świat będzie lepszy. W moim odczuciu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa sprzyja takim działaniom - dodał prezydent. Podczas inauguracji przemawiali też przedstawiciel samorządu studenckiego oraz studenci biorący udział w wymianie międzynarodowej.

Studenci I roku złożyli uroczyste ślubowanie.

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej wygłosił inauguracyjny wykład: “Gaz łupkowy - mity i rzeczywistość”. Mówił o ogromnych emcjach towarzyszących pytaniu “czy w Polsce są złoża gazu łupkowego?” - Z jednej strony bardzo chcielibyśmy zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne. Uniezależnić się od jednego kierunku dostaw tego surowca - mówił profesor Słomka.

alt

- Kiedy czterdzieści lat temu studiowałem w Akademii Górniczo-Hutniczej, słyszałem wówczas, że za 30 lat już nie będzie ropy naftowej i gazu zimnego. Wszystkie złoża się wyczerpią. Po 40 latach zasoby ropy i gazu są większe niż kiedykolwiek. Co takiego się stało? Skąd taka sytuacja? - pytał retorycznie profesor, a następnie wyjaśnił: - Stosujemy coraz nowocześniejsze metody poszukiwawcze. Mamy nowe technologie, które pozwalają eksploatować “złoża ubogie”, które wcześniej były nieopłacalne. Często są to bardzo duże złoża - stwierdził prof. Słomka.

alt

Następnie porównywał złoża gazu “konwencjonalne”, gdzie gaz uwięziony jest w tzw. pułapkach lub występujacy przy ropie naftowej oraz nowe złoża, tak zwane “niekonwencjonalne”. - Bardzo często gaz jest uwięziony w łupkach. To może być potężna ilość gazu - stwierdził profesor Tadeusz Słomka dodając, że można pozyskiwać gaz także z pokładów węgla. W swoim wykładzie profesor przedstawił proces powstawania gazu łupkowego, który na terenie naszego kraju występuje w skałach sprzed 400 mln lat i powstał z prehistorycznych glonów. Omawiał też sposoby eksploatacji różnego rodzaju złóż gazu. Profesor przyznał, że w pierwszej fazie wydobywania gazu łupkwego następuje dewastacja terenu - Cały teren można rekultywować - dodał zaznaczając, że później pozostaje tylko niewielka instalacja, która może wydobywać gaz przez kilknaście lat.

alt

- Budowa geologiczna wskazuje na istnienie potencjalnie bardzo dużych zasobów gazu łupkowego. Pierwsze pilotażowe wiercenia dały pozytywne rezultaty. Warunki geologiczne, środowiskowe, techniczne - to wszystko sprzyja wykorzytaniu przemysłowemu gazu łupkowego. O wszystkim jednak zdecyduje opłacalność ekonomiczna - stwierdził profesor Tadeusz Słomka. - Życzylibyśmy sobie żeby można powiedzieć, że gaz jest tak tani, że nie musimy się przejmować jego ceną - zakończył swój wykład profesor profesor Tadeusz Słomka.

Uroczystość inauguracji Roku Akademickiego zakończono hymnem państwowym.

(pd)
Fot. Łukasz Jaracz

 

(JJK)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito