PWSZ: nowy rok, nowy rektor, nowy patron
Państwowa Wyższa Szkoła zawodowa w Krośnie zainaugurowała kolejny Rok Akademicki. Uczelnia ma nowego rektora, a od lipca także nową nazwę i patrona. Pełna nazwa brzmi: Państwowa Wyższa Szkoła zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Natomiast od kwietnia rektorem PWSZ jest Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda.
Podczas inauguracji gościli posłowie na sejm RP, a także przedstawiciele władz samorządowych, Radnych Miasta Krosna, prezydenta Piotra Przytockiego, a także wójtowie gmin zaprzyjaźnionych z PWSZ. Zaproszenie na Inaugurację roku akademickiego przyjęli honorowi goście z kraju, a także z zagranicy.
Tegoroczna inauguracja Roku Akademickiego była szczególna. W lipcu, przychylając się do wniosku Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie o zmianę nazwy uczelni, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadała imię Stanisława Pigonia, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie.
Stanisław Pigoń, urodzony w 1885 roku pochodził z Komborni pod Krosnem, z ubogiej rodziny chłopskiej. Jego droga do profesury była długa i pełna przeszkód. Urodził się na wsi, więc jego głównym zajęciem miała być praca na roli i pomoc rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Stanisław wolał jednak czytać książki. Rodzina niechętnie odnosiła się do jego decyzji o wyjeździe na studia, głównym problemem były zbyt skromne finanse.
Stanisław Pigoń, historyk literatury
Zdjęcie pochodzi z Księgi Pamiątkowej Gimnazjum w Jaśle. Autor jest nieznany
Pomimo przeciwności po ukończeniu jasielskiego Gimnazjum jednak udało mu się wyjechać do Krakowa i rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagielońskim. Swoje życie opisał między innymi w pamiętniku „Z Komborni w świat”. Stanisław Pigoń zajmował się literaturą jako przekazem doniosłych treści poznawczych, ideowo-wychowawczych i filozoficznych oraz jej rolą w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Był skrupulatnym badaczem i wydawcą tekstów ważnych dla poznania życia i twórczości wielkich pisarzy. Był także odkrywcą twórczości samorodnych pisarzy chłopskich; zajmował się kulturą polskiej wsi. Zmarł w Krakowie, w 1968 roku.
W inauguracji Roku Akademickiego w PWSZ brali udział przedstawiciele rodziny profesora Pigonia: wnuczka, Pani Barbara Choźniak i dwóch wnuków Michał Pigoń oraz dr hab. Jakub Pigoń.
Obecny podczas uroczystości prof. dr hab. Andrzej Mania, Prorektor ds. dydaktyki Uniwersytetu Jagiellońskiego powiedział nt. Stanisława Pigonia: - Patron tej szkoły jest doskonałym symbolem drogi życiowej, wielu ludzi.
Do zebranych studentów i gości przemawiał rektor PWSZ, Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda - Nasza szkoła nie jest zakładem produkcyjnym gdzie liczy się tylko pieniądze i zysk. Jest to wspólnota akademicka złożona ze studentów, pracowników dydaktycznych i administracyjnych. Nasz szkoła to rodzaj przestrzeni domowej gdzie najważniejsi są oczywiście studenci, ale żeby byli studentami muszą być kształceni przez nas, pracowników dydaktycznych, którzy albo mieszkamy tutaj na miejscu albo przyjeżdżamy i poświęcamy czas, energie i serce tej przestrzeni. Chciałbym żeby powstał tu klub studencki z prawdziwego zdarzenia. Na lato tego roku, na początek lata, może właściwie koniec wiosny zapowiadamy kolejny etap, kolejny rozdział nowego festiwalu: Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży, który w tym roku akademickim znowu u nas się odbędzie – mówił o planach uczelni rektor.
Rektor PWSZ, Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda
Głos zabrał również zaproszony prezydent Krosna, Piotr Przytocki: - Na ręce Pana rektora pragnę przekazać życzenia owocnych działań w nowym roku akademickim, wielu sukcesów dla wszystkich studentów, pracowników naukowych i administracyjnych. Czas studiów jest dla młodych ludzi czasem dojrzewania do ważnych ról życiowych i społecznych. Jestem przekonany że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego świata i wyzwania studentów.
Wśród zaproszonych gości był także Jewgienij Safonow – dyrektor Państwowego Rosyjskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie, filia RGGU Domodiedowo, który skierował do zgromadzonych szczególne słowa, oraz przekazał niecodzienne upominki - W taki dzień również Rosjanie mówią po polsku. Szanowny Panie rektorze Przebinda, życzę Panu, oraz całej społeczności akademickiej w Krośnie wszystkiego najlepszego z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Państwowy Rosyjski Uniwersytet Humanistyczny i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie współpracuje razem już 5 lat. Były to lata przyjaźni i wzajemnego rozumienia. Jestem pewien, że nadchodzący okres będzie jeszcze lepszy. Opracowaliśmy interesujące plany współpracy: Konferencje, seminaria i wykłady.
Jewgienij Safonow – dyrektor Państwowego Rosyjskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie, filia RGGU Domodiedowo
Jewgienij Safonow oferował w prezencie dwa rosyjskie symbole. Matrioszka – jedna z najważniejszych elementów narodowej tradycji Rosji, typowa dla tegoż kraju drewniana zabawka, którą jest różnobarwna laleczka. Podarował również na ręce Rektora drewnianą sowę, która ma być symbolem mądrości dla wykładowców.
Na rozwój współpracy z PWSZ im. Stanisława Pigonia liczy również Dziekan Kolegium Comenius w Sarospatak, który jest wydziałem Uniwersytetu w Miszolcu: - Nasze uczelnie łączy bardzo dobra współpraca która trwa już 8 lat. Myślę, że jesteśmy zaprzyjaźnieni. Nasi profesorowie i studenci chętnie przyjeżdżają do Krosna, polscy na Węgry. Życzę studentom sukcesów w nauce a także radosnych dni spędzanych w gronie przyjaciół. Wszystkim wykładowcom życzę osiągnięć naukowych i dydaktycznych. Nowemu Panu Rektorowi sukcesów w kierowaniu uczelnią. Niech Wyższa Uczelnia w Krośnie rozwija się nadal dynamicznie – składał życzenia dla krośnieńskiej uczelni Dziekan z Sarospatak.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Inauguracji Roku Akademickiego 2012/2013 w PWSZ w naszej galerii oraz na facebook'u.
(mg), (pd)
Fot. Łukasz Jaracz
http://www.krosnocity.pl/wiadomoci/krosno/pwsz-nowy-rok-nowy-rektor-nowy-patron.html
(JJK)