start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Media o nas i my w mediach

03.07.2013 - Krośnianie w Węgierskiej Wiośnie Ludów

03-07-2013

 

Artykuł w portalu www.krosnocity.pl

 

Krośnianie w Węgierskiej Wiośnie Ludów

 

4 lipca (czwartek) krośnieńską uczelnię odwiedzi profesor István Kovács - były ambasador Węgier w Polsce, znakomity węgierski uczony i dyplomata, wielki przyjaciel Polski, odznaczony odznaką “Zasłużony dla Miasta Krosna”. Zaproszony gość wygłosi wykład “Józef Bem i Polacy w Węgierskiej Wiośnie Ludów”.

alt
Oficjalne wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia Portius z Krosna na uroczystości poświęconej pamięci Norberta Lippóczego. Od lewej stoją : prof. Istvan Kovacs, wiceburmistrz Tallya Agh Marta, Zbigniew Ungeheuer, wiceprezes TTPW Andrzej Szpunar i burmistrz Tallya Osika József

Spotkanie odbędzie się 4 lipca o godz. 17.00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego 4 (dawna Szkoła Podstawowa nr 2) w ramach “Forum Krośnieńskiego” - cyklu spotkań organizowanego na PWSZ. Podczas spotkania profesor będzie mówił o nieznanych, polskich bohaterach w Węgierskiej Wiośnie Ludów, w tym o postaciach pochodzących z naszego terenu (Krosna i okolic). W programie przewidziano czas na dyskusję i zadawanie pytań.

alt

Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta, Prezes Stowarzyszenia Portius, Zbigniew Ungeheuer zapraszał do uczestnictwa w spotkaniu z Istvánem Kovácsem: radnych, prezydentów i mieszkańców Krosna (za pośrednictwem obecnych na sesji dziennikarzy). Zbigniew Ungeheuer podkreślał, że Istvan Kovács to bardzo znana postać w naszym kraju, jest Honorowym Obywatelem kilku polskich miast: Gorlic, Jarosławia, Krakowa, Lubaczowa i Zwierzyńca.

Profesor István Kovács jest znawcą polskiej literatury, założycielem Katedry Polonistyki na Uniwersytecie Katolickim im. Petera Pazmanya, z którym krośnieńska uczelnia współpracuje od kilku lat w obszarze naukowo–dydaktycznym. Był wykładowcą historii literatury polskiej, dokonał licznych tłumaczeń literatury polskiej na język węgierski. Na podstawie jego książki "Lustro dzieciństwa" Węgrzy nakręcili film fabularny "Chłopcy z Budakeszi". Jego bohaterowie to dorastający chłopcy, na których dzieciństwie położyła się cieniem tragedia węgierskiego powstania 1956 roku.

Swoją twórczość literacką i naukową profesor István Kovács poświęcił Polakom walczącym w węgierskiej Wiośnie Ludów zwłaszcza gen. Józefowi Bemowi: Tak żył Bem, W popiele gwiaździsty diament, Legion, Pamiętniki generała Wysockiego, Polacy w węgierskiej Wiośnie Ludów (nagroda im. prof. Henryka Wereszyckiego i Wacława Felczaka), Józef Bem - bohater wiecznych nadziei, a także Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848 – 1849.

Na wstepie swojej najnowszej książki przytacza słowa Pieśni Legionu Polskiego:

Wstań narodzie! Hen za Tatry
Śpieszmy Węgrów w boju wspierać,
idźmy na wspólnego wroga
razem walczyć i umierać.
Ramię w ramię gdy staniemy,
to na pewno nie zginiemy.
(…)

Powstań ludu! Za Tatrami
już szybuje orzeł biały.
Polak z Węgrem zjednoczony
niech podziwia ich świat cały!
Tylko ramię przy ramieniu
pójdziemy ku wyzwoleniu

(przełożył na język polski Jerzy Snopek)

(pwsz), (pd)


http://www.krosnocity.pl/kultura/wydarzenia-kulturalne/krosnianie-w-wegierskiej-wiosnie-ludow.html

 

(JJK)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito