W PWSZ znów remonty. Tym razem trwa modernizacja obiektów przy ul. Kazimierza Wielkiego. To już ostatnie budynki uczelni, które wymagały poprawy warunków. Koszt przedsięwzięcia to 6 mln zł.
Remont ruszył w styczniu, ma potrwać do wakacji
Dwa remontowane obiekty znajdują się w obrębie zespołu Kolegium Jezuickiego. Projekt przebudowy i modernizacji budynków obejmuje wymianę dachu, tynków, posadzek, ale też instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania, monitoringu i kontroli dostępu. Prace ruszyły w styczniu.
- Budynek był już zdegradowany. Dach wymagał wymiany, bo parę lat temu był jedynie odmalowany i zabezpieczony prowizorycznie. Teraz wymieniona będzie zarówno więźba, jak i pokrycie dachowe – mówi Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
Tempo prac jest szybkie, bo mają zakończyć się w sierpniu. Zaawansowane są już roboty budowlane i te związane z wymianą instalacji. Potem czaka już tylko „wykończeniówka” i wyposażenie sal.
Wyremontowane pomieszczenia będą służyć zakładom pielęgniarstwa i budownictwa: powstanie pracownia umiejętności, ratownictwa, anatomiczno–fizjologiczna, promocji zdrowia, komputerowego wspomagania projektowania budowli, laboratorium fizyki budowli. Będą się tam mieścić też sale wykładowe oraz pomieszczenia administracyjne. Nowością będzie zagospodarowanie nieużytkowanego dotąd strychu. Tam również powstaną sale wykładowe i pracownie.
- Pielęgniarstwo nie miało dostatecznie dobrze wyposażonej bazy, a to kierunek rozwijający się, bo potrzeby społeczne w zakresie wykwalifikowanych pielęgniarek są duże – wyjaśnia kanclerz. - Budownictwo również cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów, na studia stacjonarne przyjmujemy ponad 100 osób. Są potrzeby na rynku pracy zarówno lokalnym, jak i europejskim, dlatego chcemy doposażyć te pracownie, by odpowiadały nowym technologiom stosowanym w budownictwie, aby naszych studentów jak najlepiej przygotować do wejścia na rynek pracy.
W zespole budynków przy ul. Kazimierza Wielkiego to już ostatnie obiekty, które wymagały remontów. - Po zakończeniu prac, cały ten kompleks będzie spełniał wszelkie wymogi przewidziane dla obiektów uczelni, będzie odpowiednio zabezpieczony, także pod względem wytycznych służb konserwatorskich – zapewnia Franciszek Tereszkiewicz.
Po zakończeniu tych prac, cały zespół uczelnianych budynków w tej części Rynku będzie już odnowiony
Koszt prac szacuje się na ponad 6 mln złotych. Większość pieniędzy, bo 4 mln zł, to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Tymczasem trwają już prace wykończeniowe w Suchodole, gdzie w obiektach po byłym Zespole Szkół Rolniczych powstaje kampus PWSZ. Zakończenie remontu i otwarcie nowych budynków uczelni ma nastąpić w czerwcu.