start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Media o nas i my w mediach

07.06.2012 - Naukowcy z medalami. Zasłużyli się Krosnu

07-06-2012

 
 
Artykuł w portalu www.krosno24.pl
 
 
Naukowcy z medalami. Zasłużyli się Krosnu
 
 
Minione Dni Krosna – Miasta Szkła stały się okazją do uhonorowania osób, które w szczególny sposób zasłużyły się naszemu miastu. Medal „Za zasługi dla Krosna” otrzymali: płk Antoni Chojcan, prof. Franciszek Leśniak, prof. Artur Bęben oraz prof. Janusz Gruchała.
 
Janusz Gruchała
Prof. Janusz Gruchała - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie w latach 2004 - 2012. Uhonorowany medalem "Za zasługi dla Krosna"
 
Uroczyste wręczenie medali odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krosna (2.06). - Święto miasta, jak sama nazwa mówi, to czas radowania się, czas również podsumowań - mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Chcemy przy tej okazji uhonorować osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu, dzięki którym miasto zostało zauważone w kraju i poza granicami.
Medal „Za zasługi dla Krosna” otrzymał były rektor PWSZ w Krośnie prof. Janusz Gruchała oraz trzej przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej: profesorowie Franciszek Leśniak, Artur Bęben i płk Antoni Chojcan.
Prof. dr hab. Janusz Gruchała - wybitny polonista-literaturoznawca. Znakomity wykładowca, redaktor naukowy oraz edytor tekstów literackich. Od 2004 roku rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Wydatnie przyczynił się do rozbudowy i rozkwitu bazy dydaktycznej, która zapewnia nowoczesne warunki do pracy naukowej i studiowania. Z inicjatywy prof. Gruchały, dzięki pozyskanemu wsparciu z Unii Europejskiej, zmodernizowano oraz wyposażono budynki PWSZ w obrębie krośnieńskiej Starówki oraz kampusu studenckiego. Powstała nowoczesna biblioteka uczelniana, która stała się ośrodkiem informacji naukowej miasta i regionu. Uruchomiono nowe kierunki studiów, zapewniające przygotowanie studentów do pracy jako fachowców w swojej dziedzinie. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu w prace nad rozwojem uczelni, krośnieński PWSZ znajduje się w czołówce wyższych szkół zawodowych w kraju. Wysoki status uczelni podnosi rangę miasta Krosna, stanowiącego ważny ośrodek szkolnictwa wyższego w regionie. Odznaczenie z rąk prezydenta Krosna prof. Gruchała otrzymał za zaangażowanie w rozwój szkolnictwa wyższego w Krośnie.
 
Medale
Medal oraz pamiątkowy grawerton z wizerunkiem Krosna wręczają władze miasta: prezydent Piotr Przytocki oraz jego zastępca Bronisław Baran
 
Prof. Janusz Gruchała jako jedyny z odznaczonych odebrał nagrodę osobiście. - Choć nie jest pan rodowitym krośnianinem, to poprzez swoją działalność na rzecz PWSZ i zaangażowanie w życie miasta, ja traktuję pana jako krośnianina – powiedział Piotr Przytocki przekazując odznaczenie.
- Jestem zaszczycony i wzruszony, ponieważ Krosno stało się moim drugim miejscem urodzenia. W ciągu 20 lat moich dojazdów do Krosna obserwowałem jak miasto kwitło, jak piękniało - mówił po odebraniu medalu prof. Janusz Gruchała. - To odznaczenie jest dla mnie honorem, traktuję je jako wyraz uznania dla uczelni, którą mam zaszczyt kierować. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy się przyczynić nie tylko do kształcenia młodych ludzi, ale też do budowania tego pięknego miasta.
Przypomnijmy, PWSZ w Krośnie dysponuje obiektami na Starówce, w Turaszówce oraz nowoczesnym, nowo oddanym kampusem w Suchodole. Wszystkie obiekty uczelni są wyremontowane, a kompleks na Rynku dodatkowo wzbogacił się o nową bibliotekę.
Były już rektor uczelni dodał, że krośnieńska PWSZ jest najpopularniejszą i najlepszą wśród tego typu szkół pod względem współpracy międzynarodowej: - Dlatego państwo widzą około 50 młodych ludzi z całej Europy, którzy tu na cały semestr co roku przyjeżdżają. Ich tu widać - podkreślał prof. Janusz Gruchała. - Krosno jest czymś wyjątkowym nie tylko na Podkarpaciu, widziałem jak na Krosno reagują ludzie w różnych punktach Europy i świata. To jest miasto, które ma swoich wielbicieli, jeden ze studentów tureckich powiedział, że na jego uniwersytecie jest jakieś 5 tys. kandydatów do przyjazdu do Krosna.
 
Janusz Gruchała
Medal "Za zasługi dla Krosna" to szczególne wyróżnienie. Otrzymują je ci, którzy w szczególny sposób zapisali się na kartach historii miasta
 
Płk Antoni Chojcan to instruktor lotnictwa, pilot zawodowy, niestrudzony działacz społeczny i orędownik wychowania młodzieży w duchu tradycji harcerskich. W latach 1956-1961 organizator i komendant Centrum Wyszkolenia Lotniczego w Krośnie, które dzięki kadrze złożonej z najlepszych instruktorów w kraju zyskało miano „akademii samolotowej”. Inicjator Rady Przyjaciół Harcerstwa Ziemi Krośnieńskiej. Krzewiciel miłości do Ojczyzny wśród dzieci i młodzieży. Jeden z założycieli, a od 2004 roku prezes Oddziału Miłośników Ziemi Krośnieńskiej we Wrocławiu. Popularyzator historii, kultury Krosna oraz wybitnych postaci związanych z miastem i regionem. Organizator krajowego spotkania krośnian we Wrocławiu w 1997 roku. Inspirator biograficznej publikacji o krośnianach we Wrocławiu „Dwie miłości. Z Krosna do Wrocławia”. Odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Medal "Za zasługi dla Krosna" otrzymał za zaangażowanie w popularyzację dziedzictwa kulturowego miasta Krosna i regionu.
 
Medale
Wręczenie medali odbyło się na uroczystej sesji Rady Miasta (2.06)
 
Prof. dr hab. Franciszek Leśniak to wybitny historyk, recenzent wydawnictw regionalnych, książek oraz podręczników szkolnych. Szczególne miejsce w pracach badawczych prof. Leśniaka zajmuje Krosno, któremu poświęcił książki i artykuły naukowe oparte na aktach miejskich z lat 1512 – 1630. Dzięki pracy badawczej nad dziejami Krosna powstały liczne pozycje, stanowiące wartość historyczną dla kolejnych pokoleń krośnian. Wśród prac związanych z miastem znajdują się m.in.: „Krosno w czasach odrodzenia. Studia nad społeczeństwem miasta”, „Rzemieślnicy i kupcy w Krośnie (XVI-XVII w.)”, „Duchowni i mieszczanie w Krośnie (XVI-XVII w.)”, „Socjotopografia Krosna (1512-1630)”. Prof. Leśniak jest również redaktorem naukowym wydawnictwa „Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu”. Jego wkład i zaangażowanie w prace nad dokumentowaniem dziejów Krosna, gwarantują wysoką wartość naukową i historyczną kolejnych tomów publikacji. Prof. Leśniak uhonorowany został przez prezydenta Krosna za pasję i wytrwałość w badaniach historii miasta Krosna.
Prof. dr hab. inż. Artur Bęben - wybitny naukowiec, dydaktyk i wychowawca młodzieży. Zawodowo związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu w 1961 roku w Krośnie rozpoczął swoją działalność Punkt Konsultacyjny Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH (który działa do dziś). Była to pierwsza placówka dydaktyczna w mieście, umożliwiająca krośnieńskiej młodzieży kształcenie na poziomie szkoły wyższej. Przyczyniło się to do podniesienia rangi Krosna. W 1973 roku prof. Bęben był współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej – Oddział w Krakowie. W latach 1992-2004 pełnił funkcję prezesa. Organizując prelekcje i odczyty ludzi nauki, kultury i sztuki, propagował dorobek krośnieńskich twórców. Za działalność naukową, dydaktyczną i społeczną odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim OOP oraz odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Prof. Bęben otrzymał medal „Za zasługi dla Krosna” za znaczący wkład w rozwój szkolnictwa wyższego w Krośnie.
 
Wanda Belcik
Wanda Belcik - prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej
 
W imieniu nagrodzonych przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej medale odebrała Wanda Belcik - prezes Stowarzyszenia. - To dla mnie wielki zaszczyt - mówiła. - Wszyscy trzej panowie bardzo intensywnie działali na rzecz Krosna w różnych dziedzinach i są aktywni do dzisiaj. Wspierają nas nie tylko jeżeli chodzi o popularyzację, promocję miasta i jego dokonań - pan prof. Leśniak uczestniczy w przygotowywaniu kolejnego tomu "Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu", był redaktorem naukowym tomu IV, V i obecnie bardzo intensywnie pracuje nad tomem VI, który zamierzamy wydać jeszcze w tym roku.
 
(2012-06-07/12:30:35)
(an), (um), fot. Damian Krzanowski
 
 
(JJK)

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito