start



Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Media o nas i my w mediach

Napisz list w obronie praw człowieka

08-12-2014

 

www.krosno24.pl

 

Napisz list w obronie praw człowieka

Od 15 lat na całym świecie odbywa się „Maraton pisania listów” w obronie praw człowieka. Akcję organizuje Amnesty International. W Krośnie, listy, które mogą zmienić życie prześladowanych osób, pisane będą w PWSZ (9.12) oraz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej (12-13.12).

Pisanie listów
Amnesty International już po raz piętnasty organizuje "Maraton pisania listów" w obronie praw człowieka

W 2012 r. Amnesty International odnotowała przypadki łamania praw człowieka w 159 krajach na całym świecie. Były to m.in. tortury, zabójstwa, przymusowe wysiedlenia, zaginięcia i stosowanie przemocy wobec kobiet.

Od ponad 50 lat Amnesty International broni praw osób pokrzywdzonych ze względu na rasę, płeć, narodowość, wyznanie czy poglądy polityczne. Jedną z najgłośniejszych akcji prowadzonych przez organizację jest coroczny „Maraton pisania listów”. Odbywa się on w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10.12). Polacy biorą udział w akcji od 2001 r. Podczas maratonu powstają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. - Twoje słowa mogą pomóc uwolnić więźniów, postawić torturujących przed sądem i zmienić prawo, tam, gdzie niewystarczająco chroni ono prawa człowieka. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki – czytamy na stronie Amnesty International.

Podczas każdego maratonu Amnesty International wybiera kilkanaście osób (lub grup ludzi) potrzebujących natychmiastowej pomocy, w obronie których pisane są listy. W tym roku jest ich jedenaście.

Jednym z nich jest ukraiński reżyser filmowy Oleg Seńcow. Nocą z 10 na 11 maja 2014 roku został on zatrzymany na Krymie przez funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Moskwy, gdzie cały czas jest przetrzymywany pod zarzutem dokonywania aktów terrorystycznych. W rzeczywistości Seńcow brał udział w pokojowych demonstracjach Euromajdanu w Kijowie oraz przeciwko rosyjskiej interwencji na Krymie. W więzieniu próbowano zmusić go do przyznania się do winy. Był bity. Ściągano mu również spodnie i grożono gwałtem.

Pisanie listów
W tym roku będzie można napisać list m.in. w obronie Olega Seńcowa - ukraińskiego reżysera filmowego, bezprawnie więzionego w Moskwie

W całej Polsce listy pisane będą w ponad 450 miejscach. W Krośnie – w dwóch: 9 grudnia w bibliotece PWSZ (ul. Rynek 1) oraz w dniach 12-13 grudnia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej (ul. Grodzka 45B). List może napisać każdy, w dowolnym języku. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie otrzymają wzór listu oraz sylwetki osób, na rzecz których pisane będą listy.

PWSZ łączy maraton (godz. 8.00-20.00) z warsztatami pt. „Powiedz to, co myślisz słowem, gestem i obrazem”. Rozpoczną się one o godz. 11.00 w auli przy ul. Kazimierza Wielkiego 4. - Organizowane przez nas wykłady, warsztaty oraz wystawy i ćwiczenia multimedialne mają pomóc słuchaczom w swobodnym formułowaniu swych myśli i spostrzeżeń, budowaniu wrażliwości w postrzeganiu otaczającego ich świata oraz zapoznaniu się z językami obcymi niezbędnymi w komunikacji z różnymi narodami świata – informuje prof. Grzegorz Przebinda, rektor PWSZ.

Szczegółowy program warsztatów można znaleźć tutaj.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka bierze udział w maratonie od kilku lat. W tym roku listy będzie można w niej pisać w piątek (12.12) w godz. 9.00-17.00 oraz w sobotę (13.12) w godz. 9.00-14.00.

Pisanie listów

- Nasze listy potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Po ubiegłorocznej akcji o 10 lat skrócono wyrok pozbawienia wolności dr. Tun Aunga z Birmy, Michaił Kosenko został zwolniony ze szpitala psychiatrycznego, a Aleś Bialacki i Jauber Mejri - więźniowie sumienia - zostali uwolnieni. Te listy są naprawdę skuteczne - przekonuje Wojciech Byczyński, koordynator maratonu w Krośnie.

Listy można podpisywać także przez internet, poprzez stronę Amnesty International.

(2014-12-08/13:05:11)
(DI)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito