Aktualności
15-11-2019
Czy w Krośnie warto zostawać? Co młodzież myśli o perspektywach rozwoju miasta? Czy dobrze żyje jej się w naszym mieście? Na te i inne pytania będzie można usłyszeć odpowiedź podczas debaty oksfordzkiej, którą organizuje Młodzieżowa Rada Miasta Krosna we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie.
więcej
13-11-2019
8 IX - 30 XI 1944 - 75. Rocznica Operacji Karpacko Dukielskiej. Z tej okazji Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli wydało folder z tłumaczeniami na języki niemiecki i angielski. Autorem wersji niemieckiej jest doktor Leszek Habrat z Zakładu Komunikacji Międzykulturowej.
więcej
30-10-2019
22-23 października 2019 roku odbył się studencki wyjazd naukowo-dydaktyczny do Krakowa.
Wzięli w nim udział studenci I i II roku Dwujęzykowych Studiów dla Tłumaczy oraz studenci II i III roku Międzynarodowej Komunikacji Językowej pod kierunkiem mgr Urszuli Raś oraz mgra Igora Przebindy.
więcej
27-10-2019
Wyższa Szkoła Pedagogiczna Karyntii po raz 13 zorganizowała Tydzień Międzynarodowy, na który zaproszony został dyrektor Instytutu Humanistycznego dr Bartosz Gołąbek.
więcej
26-10-2019
studia w Krośnie wspominają absolwentki dwujęzykowych studiów dla tłumaczy; pracę licencjacką pisałam pod kierunkiem dr Leokadii Styrcz-Przebindy i obroniłam w 2017 roku. Fakt, że napisałam ją o twórczości Tokarczuk jest na pewno dla mnie satysfakcjonujący tym bardziej, że zrobiłam to przed otrzymaniem przez nią Nobla; zapewne teraz takich prac licencjackich czy magisterskich pojawi się więcej.
więcej
25-10-2019
Communication Styles conference is the fourth in the series of biannual conferences which were initiated in 2013 and took place in Krosno in Poland. So far the conferences have a publication record with a collection of articles entitled Culture’s Software: Communication Styles (Cambridge Scholars 2015), a special issue of the Styles of Communication journal (9:1; 2017) and an issue of Tertium Linguistic Journal (3.1; 2018).
więcej
25-10-2019
Film dokumentalny o polskim pisarzu, eseiście i krytyku literackim, Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Bohater filmu wspomina swoje dzieciństwo na Kielecczyźnie, studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz mówi o swoich losach podczas II wojny światowej: o wyjeździe do Lwowa, a następnie do Grodna, aresztowaniu przez radziecką służbę bezpieczeństwa NKWD, pobycie w obozie w Jercewie, wstąpieniu do tzw. Armii Andersa i okolicznościach polskiego udziału w bitwie pod Monte Cassino.
więcej