start


Najczęściej oglądane

Newsy

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Artykuły

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.

Aktualności

Dr Adam Nowakowski na Uniwersytecie Stambulskim

06-11-2017

 ońcem września dr. Adamowi Nowakowskiemu został przyznany grant wyjazdowy w ramach programu Erasmus+. Został on zrealizowany w ubiegłym tygodniu, w dniach od 29 października do 3 listopada. Dr Nowakowski spędził je prowadząc zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Stambulskim w Turcji.

 

Stambuł znany jest historii pod różnymi nazwami: Bizanzjum, Konstantynopol, Nowy Rzym, ale też Miasto Królów – Carogród (w latopisach staroruskich) i Wielkie Miasto – Miklagård (w skandynawskich sagach). Jest on miastem starożytnym, gdyż archeologowie datują jego początki na drugą połowę VII wieku p.n.e. Przez stulecia był jednym z centrów cywilizowanego świata, stolicą Cesarstwa Wschodniorzymskiego (później Bizantyjskiego) i Imperium Osmańskiego. Po proklamowaniu Republiki Tureckiej w 1923 roku jej stolicą została ogłoszona Ankara, lecz to Stambuł pozostaje do dziś największym miastem kraju, a według niektórych statystyk – największym miastem Europy.

  

W herbie Uniwersytetu Stambulskiego widnieje rok 1453 – data zdobycia Konstantynopola przez Turków, a zarazem utworzenia tam Medresy (teologicznej szkoły muzułmańskiej). Jak podają pewne źródła, to od niej wiedzie on swój początek, choć formalnie status uniwersytetu uczelnia otrzymała w 1933 roku, po reformie edukacji przeprowadzonej przez Mustafę Kemala Atatürka.

  

Główny kampus Uniwersytetu Stambulskiego znajduje się w centrum historycznej dzielnicy Fatih, za potężną bramą, czy de factołukiem triumfalnym. Na jego terenie znajdują się między innymi budynki dawnego osmańskiego ministerstwa wojny i ministerstwa spraw zagranicznych. Wstęp mają wyłącznie studenci i pracownicy. Jak tłumaczą, wynika to z troski o spokój i prywatność uczących i uczących się, którzy oddają się nauce w samym sercu hucznej metropolii.

 

Uniwersytet Stambulski jest największą uczelnią Turcji. Cieszy się także opinią najbardziej prestiżowej. Do absolwentów należą między innymi były turecki prezydent Abdullah Gül, niegdysiejsi przywódcy Izraela, prezydent Jicchak Ben Cewi i premier Dawid Ben Gurion, pisarz-noblista Orhan Pamuk (swego czasu pracownik naukowy Uniwersytetu) oraz wiele innych zasłużonych dla świata nauki, kultury i polityki osób.

  

Na Uniwersytecie Stambulskim dr Nowakowski prowadził w języku angielskim zajęcia poświęcone ukrytym sensom kultury popularnej. Uczestniczyli w nich studentci tamtejszej anglistyki, a konkretnie Wydziału Edukacji im. Hasana Aliego Yücela. Na każdym kroku służył mu pomocą niezwykle zaangażowany wydziałowy koordynator programu Erasmus+ dr Devrim Günay. Zajęcia spotkały się z dobrym przyjęciem i sprowokowały zgromadzonych do owocnych dyskusji. Należy podkreślić, że studenci przybyli mimo trwania sesji egzaminacyjnej zwalniającej ich z udziału w podobnych aktywnościach.

 

AN

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito