Oficjalnym systemem oceny kompetencji w zakresie języków obcych w Unii Europejskiej i w krajach członkowskich Rady Europy, a zatem również we wszystkich dokumentach prawnych polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stał się Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework of Reference for Languages - CEFR) wprowadzajacy poziomy A1 ( najniższy), A2, B1, B2, C1 i C2
B2 to ściśle określony stan kompetencji w zakresie języka obcego. Osoba reprezentująca poziom B2 rozumie główne idee skomplikowanych tekstów, zarówno w zakresie tematów konkretnych, jak i abstrakcyjnych, włączając w to teksty specjalistyczne swojej specjalności; jest w stanie bez większych trudności komunikować się płynnie i spontanicznie nawet z rodzimymi użytkownikami języka . Potrafi formułować przejrzyste wypowiedzi ustne i pisemne w szerokim zakresie tematów, a także wyjaśniać swoje stanowisko w sprawach będących przedmiotem dyskusji. Szczegółowy opis znajduje się tutaj
Student o przeciętnych zdolnościach może osiągnąc poziom B2 już po ok 480 godzinach lekcyjnych (45 minut) spędzonych efektywne z kompetentnym nauczycielem oraz po przynajmniej dodatkowych 480 godzinach spędzonych na pracy własnej.
Absolwent studiów pierwszego stopnia nie może dostać dyplomu ukończenia swoich studiów bez udokumentowanej znajomości (przynajmniej) jednego języka obcego na poziomie (przynajmniej) B2 .
Studenci PWSZ w Krośnie rozpoczynający naukę w 2012 roku, którzy w testach poziomujących osiągną niski poziom językowy (A1, A2) zostają zobligowani do indywidualnej dodatkowej pracy (np. dodatkowe kursy językowe, praca własna), celem podwyższenia poziomu znajomości języka. Lektorat 75- lub120- godzinny (cztery semestry) w takiej sytuacji nie zapewni studentowi wymaganego poziomu.
Studenci podwyższający swój poziom dodatkowo, indywidualnie, mają następujące możliwości:
a) Studenci mogą uczęszczać na dodatkowe kursy wyrównawcze organizowane przez uczelnię.Kursy są odpłatne, jednak uczelnia ustala zniżki na takie kursy dla swoich studentów.
b) Studenci mogą pracować indywidualnie, są jednak zobowiązani do konsultacji z lektorem języka obcego z uczelni, który wskaże, jaki materiał należy nadrobić.